REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čeští vědci varují před neřízeným růstem výstavby na Šumavě

Dvaadvacet českých vědců varuje před neřízeným růstem bytové výstavby na Šumavě. Podle nich se tam staví v poměru k počtu obyvatel nejvíce bytů z celé ČR. Přitom počet obyvatel Šumavy výrazně klesá, místy i o desítky procent. Řekl to předseda odborné platformy Vědci pro Šumavu Jakub Hruška z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd. Data podle něj vyplývají z přehledu bytové výstavby, kterou pro roky 2005 až 2015 zveřejnil Český statický úřad.
Šumava Modrava

V obcích Kvilda, Železná Ruda, Borová Lada, Modrava, Nové Hutě, Srní, Prášily a Horská Kvilda (řazeno podle intenzity výstavby v obcích s intenzitou přes deset dokončených bytů na 1000 obyvatel) se v letech 2005 až 2015 postavilo celkem 761 nových bytů. Přesto počet obyvatel těchto obcí klesl z 3227 na 2796, tedy o 15 procent, řekl Hruška.

Nejvíce nových bytů se podle analýzy Vědců pro Šumavu postavilo v Železné Rudě (485), kde klesl počet obyvatel dokonce z 2118 na 1745, tedy o 21 procent. Z obcí, jejichž celý katastr leží přímo v Národním parku Šumava, se nejvíce bytů postavilo na Kvildě (68), kde klesl počet obyvatel ze 167 na 147, tedy o 14 procent. Nejvíce, celkem 26 procent obyvatel, ubylo v Srní, a to z 313 na 248. Přesto se tam postavilo 53 nových bytů. Jediné dvě obce v parku, kde počet obyvatel vzrostl, jsou Modrava (z 52 na 70) při výstavbě 16 nových bytů, a Prášily. Tam 32 nových bytů přineslo zvýšení počtu obyvatel ze 142 na 152.

"Je jasné, že dosavadní model bytové výstavby na Šumavě selhal, výstavba se vymyká kontrole a ohrožuje ráz parku i celé Šumavy. Trvale usídlených obyvatel ubývá a nová výstavba je tažena velkolepými rekreačními objekty," uvedl Hruška. Vzhledem k vysokým cenám stavebních pozemků je podle něj zjevné, že se národní park stává rekreačním či investičním místem movitých zájemců a developerů z celé ČR, což ani ochraně vzácné přírody, ani životu místních lidí příliš neprospívá.

"Odliv obyvatel v Železné Rudě, ležící na okraji parku, je 21 procent, tedy čtyřikrát větší než u obcí uvnitř, kde je to v průměru 5,5 procenta. To je jasným argumentem popírajícím účelové výroky některých zájmových skupin o tom, že ochrana divoké přírody vyhání místní obyvatele," uvedl další člen platformy Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty UK. K úbytku obyvatel v pohraničí podle něj samozřejmě dochází v celé republice, ale uvnitř národního parku "prokazatelně méně než jinde".

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, rainer-fuhrmann

Průzkum: Třetina lidí se špatnou dopravou do práce se chce přestěhovat

Třetina lidí, která považuje dopravní dostupnost z bydlení do práce za špatnou, se chce přestěhovat. Celkem 37 procent Čechů zaznamenalo, že se situace s dopravou za poslední rok zhoršila, více než polovina respondentů ji považuje za stejnou a podle šesti procent se zlepšila. Zhoršení dopravy do práce oproti loňsku…

Jičín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ccat82

Jičín potvrdil výsledky 19 dražeb pozemků pro rodinné domy v areálu kasáren

Zastupitelé Jičína dnes potvrdili výsledky nedávných dražeb pozemků pro stavbu rodinných domků v atraktivním areálu bývalých kasáren. Současně schválili takzvané plánovací smlouvy s úspěšnými dražiteli. Řekl to mluvčí radnice Jan Jireš. Z 34 nabízených parcel zájemci vydražili 19 pozemků. Město by za ně mělo získat…

Zdroj: Fotolia – M. Destina

Chcete si založit evropské „eseróčko“?

EU inc., první součást tzv. 28. režimu je na světě. Jde o vznik evropské společnosti – tzv. EU Inc. –, pro kterou by platila stejná pravidla napříč EU, ať už by byla založená kdekoliv.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Arnika: Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb

Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu. Arnika to uvedla v tiskové zprávě. Již dříve varovala, že nová podoba zákona bude sloužit hlavně…

Ilustrační foto, Liberec. Foto: redakce

Zahájení participativní debaty nad novou Strategií regionálního rozvoje 28+

Ministerstvo pro místní rozvoj pokračuje v přípravě nové Strategie regionálního rozvoje ČR 28+, která určí hlavní směřování regionální politiky po roce 2027. Do tvorby klíčového dokumentu pro rozvoj území se nyní zapojili zástupci krajů, měst, obcí, akademické sféry, neziskových organizací i státní správy.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

MMR: Funkce nové stavební správy lze zajistit s polovinou současných zaměstnanců

Funkčnost vznikající centrální stavební správy lze podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zajistit se zhruba 50 až 60 procenty současného počtu pracovníků na stavebních úřadech. Podle odhadů ministerstva by pod nově vzniklé úřady přestoupilo bez problémů zhruba 30 procent zaměstnanců. Dalších 30 procent tuto…