REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavbaři v hradeckém kraji práci mají, chybí jim lidi

Situace stavebních firem v Královéhradeckém kraji se od krize před několika lety zlepšila a stavbaři netrpí nedostatkem zakázek. Chybí jim ale pracovníci v dělnických profesích. Z učňovských škol vychází málo zedníků a jiných řemeslníků, mnozí taky ze stavebnictví odcházejí, například do automobilového průmyslu.
Na stavbě rodinného domu, zdroj: fotolia.com © ftfoxfoto

"V době krize mnoho lidí odešlo ze stavebnictví do jiných oborů a už se nevrátilo. Učňovské školství se po roce 1995 zhroutilo a vyučených lidí je zoufale málo," řekl jednatel hradecké stavební firmy Prima Jaroslav Javorský.

Dělníky ve stavebnictví v kraji prý taky přetahuje rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. "Peníze jsou velké táhlo a automobilka je nabízí," vysvětlil Pavel Hurych, jednatel stavební firmy Stating z Kostelecké Lhoty na Rychnovsku. Nedostatek řemeslníků se podle něj odráží i v růstu cen jejich prací.

S nedostatkem lidí se potýká firma Maratonstav z Úpice na Trutnovsku, která má asi 30 kmenových zaměstnanců a roční obrat do 30 milionů korun.

"Práce je víc, než bylo v době krize. Za chvíli ale nebudeme mít s kým dělat," řekl předseda představenstva firmy Karel Šklíba. Za jednoduché nepovažuje ani využití dělníků z ciziny. Stavařina se za posledních 20 let změnila a vyžaduje kvalifikované pracovníky, což ne všichni cizinci jsou.

Hejtmanství se snaží podporovat zájem žáků o učňovské obory stipendii. Stipendia 300 až 500 korun měsíčně mohou získat třeba budoucí instalatéři, klempíři, tesaři či zedníci. Kraj do programu postupně zařadil 25 různých učňovských oborů.

Královédvorská Stavební společnost Žižka, která má asi 60 lidí a dělá roční obraty od 160 do 200 milionů korun, situaci hodnotí jako stabilní.

"My jsme žádnou krizi nepocítili. Práci jsme měli, máme a i vyhlídky nějaké jsou. Lidí máme stejně jako před pěti lety, dokážeme si je udržet," řekl jednatel firmy Vladislav Žižka.

I podle Hurycha teď práce je. "Zpracováváme šest nabídek v celkovém objemu asi 200 milionů korun," řekl. Přicházejí prý ale signály od projektantů, že zakázek možná ubude. Podle Javorského je zakázek relativně hodně i proto, že se jich veřejní zadavatelé snažili vypsat co nejvíc do konce září podle starého zákona o zadávání veřejných zakázek.

Podle ČSÚ letos stavební investice v hradeckém kraji rostou. Orientační hodnota nově povolených staveb za letošní první pololetí meziročně vzrostla o 29 procent na 6,1 miliardy korun.

V hradeckém kraji přitom nesídlí žádná velká stavební firma, která by stavěla metro, dálnice či jiné velké stavby a dosahovala miliardových obratů ročně. I proto je souhrnný výkon největších stavebních firem v kraji v republikovém srovnání předposlední - před Karlovarskem.

Za první pololetí stavební firmy v kraji podle ČSÚ vykázaly pokles výkonů o deset procent na 915 milionů korun, za celý rok 2015 měly růst 14 procent. Počet zaměstnanců do června zvedly o devět procent na 1562.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

REKLAMA