REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Alergie a bydlení více o tématu

Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?

Alergeny jsou látky, které se vyskytují běžně v našem okolí, náš organismus ovšem na tyto přirozené součásti prostředí reaguje nadměrně. Chyba tedy není v pylu nebo ve zvířatech, ale v nás, v našem imunitním systému. Jak snížit množství těchto látek v našem okolí na co nejnižší míru?
Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?

Jak snížit množství alergenů na co nejmenší míru

Pokud v rodině nikdo netrpí alergií, nemusíme nijak speciálně byt zařizovat a uklízet. Pokud však toto riziko v rodině máme, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli je skutečně vhodné chovat v bytě zvířata. Ta jsou často zdrojem velmi významných alergenů. Pokud mají volný přístup do celého bytu, je expozice alergenům prakticky trvalá a takový nápor vydrží jen opravdu zcela zdravý organismus s odolným imunitním systémem.

V současné době často vidíme pejsky nebo kočičky, kteří jsou skutečnými členy rodiny včetně „čestného“ místa na pohovce nebo dokonce v posteli. Co se týče pylů, mnoho šancí na jejich omezení nemáme. Větrat musíme, chodit ven rovněž, nelze se jim tedy vyhnout. Pokud je někdo opravdu alergický na pyly rostlin a stromů, je vhodné v době jejich kvetení větrat vždy nepřímo, kdy v místnosti nikdo není. Raději použijeme větrání přes vedlejší místnost. Při prokázané pylové alergii se mohou uplatnit kvalitní čističe vzduchu.

Máme-li doma alergika, zvířata bychom tedy doma neměli chovat, větrat bychom měli opatrně, pokud máme řízený systém větrání měl by být osazen příslušným druhem filtrů, a pokud je alergie závažnější, pravděpodobně přeci jenom budeme muset přistoupit k jistým úpravám prostředí. Zvířata vykážeme na zahradu nebo na dvorek. Tedy ta větší zvířata. Kromě nich máme v bytě většinou ještě ta našim očím neviditelná.

© Fotolia.com - ronstik

Jak omezit roztoče v posteli, pohovce či v koberci

Ve většině interiérů najdeme naše spolubydlící především v lůžku, v čalouněném nábytku nebo v kobercích. Samozřejmě máme na mysli roztoče. Pouhým okem jsou neviditelní, ale jsou tu. Dobře se jim s člověkem žije, protože jim nechtěně vytváříme ideální podmínky. V posteli je vždycky dostatek vlhkosti – každý se pod dekou alespoň trochu zapotí. Teplo dodáme vlastní a také dostatek potravy. Jak se převalujeme, odlupuje se stará kůže, lámou se vlasy, a tento detrit je potravou pro roztoče. Čím lepší podmínky, tím více roztočů, především v polštářích a dekách, také v matracích. Roztoči jsou velmi přizpůsobiví, osídlí téměř každý povrch.

Pokud tedy nechceme mít příliš mnoho „spolunocležníků“, měli bychom lůžko každý den dobře vyvětrat, čas od času nechat postel „proslunit“, pokud to je možné (vystavit lůžkoviny přímému slunci u otevřeného okna) a aspoň jednou za rok by si to zasloužila i matrace, nebo nejpozději po pěti letech kupte novou.

Lůžkoviny byste měli občas vyprat. Pokud nejste alergičtí a postel pravidelně větráte, stačí jednou dvakrát ročně. Alergici by měli lůžkoviny prát každé dva týdny. Pokud chceme mít jistotu, že jsme roztoče zahubili všechny, musíme prát na 70 – 90 stupňů.

Těžko ovšem strčíte do pračky sedačku nebo koberec přes celý obývák. Proto se dnes doporučují spíše přírodní podlahy s menšími koberci, které se dají lépe ošetřovat. Prvním alergenem téměř vždy, zvláště v dětském věku, bývá látka přírodní. Teprve časem se může objevit alergie na některé z chemických látek. Tzv. kontaktní alergie mohou být dosti nepříjemné. Často se jako vyvolavatelé kontaktních alergií uplatňují některé kovy. Postižení lidé pak nemohou nosit kovové hodiny, brýle, bižuterii.

MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Po studiu na Fakultě všeobecného lékařství nastoupila na Ústav hygieny, který se časem změnil na Ústav hygieny a epidemiologie. Od počátku svého působení v oboru se zabývá kvalitou vnitřního prostředí v budovách a tím, jak může ovlivňovat zdravotní stav obyvatel/uživatelů budov. V 90. letech se začala také zajímat o epidemiologii nádorových onemocnění.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Alergie a bydlení

  1. Alergie a bydlení: Co je alergen?
  2. Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech
  3. Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?
  4. Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru
  5. Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

Mohlo by vás zajímat

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Metodu, kterou bychom spolehlivě zamezili rozvoji alergií, neznáme. Žádné z opatření nezaručí, že nebudete mít vy nebo vaše děti alergii. Můžeme však učinit opatření, abychom riziko vzniku alergií předcházeli. Co dělat nebo naopak nedělat ve svých domovech?

Alergie a bydlení: Co je alergen?

Alergie a bydlení: Co je alergen?

Alergeny jsou látky, které se vyskytují běžně v našem okolí, náš organismus ovšem na tyto přirozené součásti prostředí reaguje nadměrně. Chyba tedy není v pylu nebo ve zvířatech, ale v nás, v našem imunitním systému. A na jaké látky či podněty naše tělo nejčastěji reaguje?

Jaká hrozí zdravotní rizika z azbestu? Pozor při rekonstrukcích!

Jaká hrozí zdravotní rizika z azbestu? Pozor při rekonstrukcích!

Azbest – na první pohled skvělý stavební materiál: má vysokou pevnost, malou objemovou hmotnost, je nehořlavý, lze jej jednoduše opracovat například řezáním. Jednu nevýhodu však má, takovou která převáží veškeré technické přednosti: Je zdravotně závadný, konkrétně vdechování rozptýlených azbestových vláken ve vzduchu…

REKLAMA