O výběru toho, kdo bude historické budovy opery opravovat, rozhodlo Národní divadlo na základě doporučení hodnotící komise jmenované vládou. Staněk doplnil, že všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen. Nyní běží standardní lhůta pro případné připomínky proti výsledku soutěže.
Rekonstrukce byla při vyhlašování soutěže letos v únoru odhadována na přibližně miliardu korun. Pod miliardu korun se v konkurzu dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. Jen o něco málo více než o 30 milionů korun než vítěz nabídla společnost Klement - Imos - Zlínstav, Opera. Těsně pod miliardou korun byly také nabídky společnosti Státní opera Porr + Imos a společnosti VW Wachal.
O rekonstrukci měly zájem také společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ, dále firma OHL ŽS a Společnost pro rekonstrukci Státní opery, tvořená společníky Avers a Strabag. Budovy Státní opery jsou zavřené přes čtyři měsíce, podle původních plánů se mělo začít stavět na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších informací trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.
O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.
Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Z něj se platí také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.
Sdílet / hodnotit tento článek