Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bude vám vyhovovat interiér vašeho nového bydlení? Poradí architekt či designér

Investice do vlastního bydlení je věc, kterou řešíte párkrát za život, většinou ne více jak třikrát. Koupě vlastního bydlení je nákladná a pro mnoho z nás znamená se zadlužit nejčastěji hypotékou na dlouhou dobu. Nevyplatí se ji podceňovat, a je dobré ověřit si všechny aspekty bydlení, zda nám bude skutečně vyhovovat. O vyhovujícím bydlení z pohledu interiérové designérky povídala Ing. Iva Bastlová DiS. na konferenci Jak koupit bydlení od portálu ESTAV.cz.
Zdroj: Fotolia.com - slavun

Nejprve, možná dříve, než se začnete porozhlížet po nabídkách bytů či domů, je potřeba si ujasnit, proč si vlastně pořizujeme byt či dům a jak chceme v budoucnu žít. Chceme mít velkou rodinu? Pořizujeme si dům na stáří? Jaké hodláme pěstovat koníčky? Potřebujeme kancelář pro práci doma? To vše je nutné si ujasnit. Zní to jako banalita, ale nebojte se si takové požadavky napsat na papír. Odpověď na tyto otázky vám pomůže hledat ne místo pro přespání ale domov, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Nezapomínejte na dostatečné úložné prostory, abyste měli věci schované, ideálně ve vestavěných skříních, ale vždy po ruce. Důležité je i dostatečné místo pro přípravu a konzumaci stravy. Pro rodinnou pohodu je dostatečně velký jídelní stůl v dobré návaznosti na kuchyň mnohdy daleko více důležitý než velký obývací pokoj. Nezřídka se stává, že právě nefunkční návaznost kuchyně a jídelny je skutečným důvodem k rekonstrukci celého bytu. Nekvalitní bydlení může ústit ve stres, rodinné hádky a zdravotní problémy.

Celá přednáška Ivy Bastlové o pohledu interiérové designérky na koupi bytu

Spolupráce s odborníkem se vyplatí, není drahá

Základem zjištění, zda byt odpovídá vašim potřebám, je sestavení detailní dispozice. Dispozice ale nestačí jen v „marketingovém zobrazení“ z letáčku developera či stavební firmy ale ve skutečných rozměrech včetně nábytku, zařízená zkušeným architektem či interiérovým designérem na míru dle vašich požadavků. Je to zásadní záležitost, která nám ukáže, jak bude interiér fungovat. Nejde o vizualizace, barvy tapet a tvary svítidel, jde o půdorysné řešení.

Tato nepříliš drahá služba sestavení půdorysu (běžné sestavení běžné dispozice 5 tisíc Kč za 2+kk, záleží na konkrétním architektovi) vám může pomoci i ušetřit mnoho set tisíc korun. Při konzultacích a díky promyšleným řešením architektů můžete totiž zjistit, že i do menšího bytu se naprosto bez problémů vejdete a není nutné kupovat byt velký. Za ušetřené peníze můžete pořídit o to kvalitnější a komfortnější vybavení bytu a tím ještě více vylepšit své bydlení.

Pozor na mystifikace v nabídkách nemovitostí

Možná si říkáte, že tato služba je nadstandard, že půdorys vám přeci developer dá i s vyobrazeným nábytkem a že vám takové uspořádání vyhovuje. Díky architektovi ale dokážete odhalit triky, které se v nabídkových půdorysech využívají. Častou ukázkou je zmenšení nábytku, prostor pak vypadá na papíře větší. Typickým příkladem je například hloubka šatní skříně menší než 55 cm, postel šířky 140 cm zobrazená jako dvojlůžko, malý jídelní stůl či pohovka. U podkrovních bytů pozor na podchozí výšku, zkosené stropy výrazně snižují využitelnost prostoru.

Nejde ale jen o klamy, často záměrné. Může jít i odhalení důležitých ergonomických chyb v kuchyňské lince, kvůli kterým bude nekomfortně použitelná, nedostatku úložného prostoru, chybějící odkladový prostor v zádveří, šatny o malých nepraktických rozměrech, které by bylo lepší nahradit šatní skříní a podobně.

O tom všem a dalších detailech, jakých si všimne na první pohled jen zkušený designér či architekt vám povyprávěla na přednášce Iva Bastlová (video viz výše).

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - SolisImages

Zónování domu a bytu je důležité pro pohodlné bydlení

Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a přes den a v klidové zóně samostatně a spíše v noci.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA