REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Doupě osamělého vlka: Loftový byt naplnil představy starého mládence

Staromládenecký byt? Už jen toto slovní pojetí evokuje představy, které v lepším případě zahrnují proseděný gauč, desítky prázdných plechovek od piva kolem televize a špinavé ponožky povalující se mimo koš. Jenže ateliérový byt Karakoy loft je opravdu jiný, a ne to jen proto, že se v něm rodily katalogové fotky. Gauč a pořádná televize tu sice nechybí, ale byt toho nabízí navzdory své (kritizované) jednoduchosti víc, než by se na první pohled zdálo.

Současná turecká architektura zatím nepředstavuje reprezentativní pojem, ale práce studia OFIST na rekonstrukci apartmánového bytu v srdci Istanbulu nepopírá, že zdejší lidé umí pracovat i s velmi jednoduchými nápady velmi kreativně.

Sama atmosféra tohoto místa je zvláštní, sympatická, uklidňující. Došlo zde totiž zvláštním způsobem k vyvážení požadavků klienta, a invence architektů a designérů ze studia Ofist. Na rozdíl od projektů, kde zadavatel nemá úplně jasno v tom, co by si představoval, a architekti (a potažmo designéři) se snaží uplatnit svůj osobitý styl, zde byla situace jiná. Klient - pětačtyřicetiletý starý mládenec měl velmi konkrétní ideu, jejíž realizaci ponechal v rukou profesionálů.

Život ve stínu Starého města

Lidé z Ofist nezakrývají, že pro ně byla práce radostí. „Ne vždy se totiž podaří realizovat zakázku na tak vysoce reprezentativním místě,“ říká Yasemin Arpac. Jen si to sami představte: podkrovní mezonetový apartmán o rozloze 180 metrů čtverečních, situovaný do historické části „Starého města“ v Istanbulu. Výhled z okna? Můžete si vybrat: památkově chráněný arménský kostel Getronagan, jehož minulost sahá tisíc let nazpět, nebo třeba chladivý stín padající z Galatské věže u Beyoğlu, bývalé čtvrtě janovských obchodníků. Tudy skutečně kráčela historie, a apartmánový byt je nyní její součástí.

Foto: Koray ErkayaFoto: Koray Erkaya

Do realizace se komplexně promítla nejen lokalizace místa, ale i osobnost klienta, jeho způsob života a konkrétní potřeby,“ vyjmenovává Arpac tvůrčí parametry záměru. Staré město Istanbulu se v posledních letech proměnilo. „Už to není jen o starých budovách, ale spíše o buticích, galeriích, kavárnách, restauracích a hotelech. A klient si přál udržet s tímto novým světem Starého města kontakt. I proto celému bytu vévodí široce otevřené okno nad rušné ulice,“ prozrazuje Sabahattin Emir, spolutvůrce návrhu.

Světlo a pohoda

Výběr užitých materiálů v interiéru se proto stal nástrojem formální manipulace, která dle slov týmu z Ofist vyústila ve velmi přirozenou, neutrální, pohodlnou a přitom vysoce praktickou atmosféru. Té bylo dosaženo vysoce strukturalizovaným přístupem, v rámci kterého byl objem celého bytu podél jedné straně otevřen přirozenému světlu širokým oknem. „Původní malá okna jsme rozšířili, zvětšili jejich hloubku ve směru do místnosti a prakticky celou místnost jsme přetvořili do podoby „vnitřního“ balkonu.“

Foto: Koray Erkaya Foto: Koray Erkaya

Dalším výrazným prvkem je velký obdélníkový „světlík“, instalovaný těsně před zlomem střechy. Ten současně propaguje spojení mezipatra a přízemí. Architekti a designéři ze studia Ofist pracovali s jednoduchými, chce se říct až prostými metodami. Ne každý to docenil: například web DesignBoom poznamenává, že: „Užité architektonické schéma nepředstavilo právě mnoho nápadů.“ Otázkou ale zůstává, jestli je absence extrémně designových kousků vůbec na škodu.

Prostor zbavený stěn

Vnitřní objem apartmánového bytu je pojat jako v zásadě jednolitý prostor, který plně odpovídá potřebám zadavatele. A z tohoto hlediska je pak nedostatečně rozpracovaná bombastičnost prvků plně pochopitelná. Idea tu pochopitelně je, a vychází právě z provázanosti všech součástí interiéru: dá se říct, že všechny uživatelské programy jsou provázány dohromady, konzistentně, napříč celým vymezeným prostorem.

Že je snad luxusní koupelna „až příliš“ otevřená do prostoru zvýšeného patra? Ano. Ale pokud principiálně vyjdeme z toho, že stálý počet obyvatel tohoto apartmánového bytu činí jednu jedinou osobu, nedostatek soukromí vůbec nevadí.

Foto: Koray Erkaya Foto: Koray Erkaya

Zajímavým prvkem bylo osazení průběžné stěny samonosným policovým systémem, vytvořeným z kovových trubek (12 mm a 16 mm). Ty vytváří pravidelné segmenty (60 x 60 cm), které nabývají v „místnostech“ různého účelu – někde slouží jako knihovna, jinde jako místo k uložení spotřební elektroniky, případně k instalaci bytových květin. V zásadě je ale zajímavé, jak se tento jednoduchý a praktický systém umí „proměňovat“ v knihovně, kuchyni nebo šatníku. Jediné, co se totiž skutečně mění, je výplň polic.

Přesto spolu tento model úložného systému sympaticky koresponduje napříč celým bytem.  Zvlášť v kontrastu s neopracovanou betonovou stěnou v pozadí. Dojem z místa dále výrazně utváří tmavé dřevěné obklady ve stropní části, které přechází v obkladové dřevo iroko světlejšího profilu kolem zahloubeného okna. Střešní obklad je pak zafixován černými ocelovými traverzami, které vytváří základní strukturu zvýšeného patra.

Základ? Spokojený klient

Jistou zvláštností, která ne každému musí sedět, jsou schody vedoucí z přízemí do zvýšeného patra. Jejich profil je omezen na plochá „účka“ zasazená do stěny, bez jakékoliv bližší opory. Jejich užívání bude asi vyžadovat trochu praxe, ale jistě se stane stejně intuitivní, jako častěji využívané příkré „mlynářské“ schody. Podlahy v přízemí jsou vedeny v dlaždicích z „materiálu odvozeného z cementu“, bez povrchové úpravy.

Foto: Koray ErkayaFoto: Koray Erkaya

Jsou tak příjemné, když po nich chodíte bosí,“ říká Yasemin Arpac. Koupelna zase sází na přírodní opracovaný kámen. Architekti a designéři ze studia Ofist trvají na tom, že vzhledem k požadavkům klienta – solitéra, nebylo zapotřebí členit apartmánový byt do série uzavřených a funkčně oddělených místností. Alternativní řešení úložných systémů pak umožňuje klientovi uspořádat si bydlení podle vlastních potřeb.

Údaje o projektu

Název projektu: Karakoy loft
Lokalizace: Karaköy, 34200 Beyoğlu/Istanbul, Turecko
Koncept: Návrh uspořádání apartmánového bytu, rekonstrukce
Architektonické studio: ofist
Vedoucí architekt: Yasemin Arpac, Sabahattin Emir
Klient: soukromá osoba, Timur Saglam
Rozloha využitelné plochy: 185 m2
Elektřina, rozvody: Birtes Elektrik
Mechanické systémy: DSM muhendislik
Dřevěné obklady, tesařské práce: Aren Dekorasyon
Kov: Sen Metal
Kámen: Oktay Yegin
Malíř: Ali Aksu
Podlahy: Hit design
Zahájení projektových prací: červen 2011
Rok dokončení: září 2012

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA