REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skončila rekonstrukce historického objektu sklářské chalupy v Jizerských horách

Sklářská chalupa známá i jako Liščí bouda je jediné zachované stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách. Cílem rekonstrukce bylo zachránit chalupu z 18. století.

„Dávali jsme jí tak dvě zimy. Pokud by neproběhla rekonstrukce, pak by asi došlo k velké devastaci,“ uvedla pro ČTK ředitelka muzea v Jablonci nad Nisou Valečková. Rekonstrukce včetně pořízení nových expozic a vybavení si vyžádala zhruba 11 milionů korun. Opravu muzeum zaplatilo z dotace od svého zřizovatele, ministerstva kultury.

Sklářská chalupa už byla ve velmi špatném stavu.

„Liščí bouda“, památkově chráněná roubenka s číslem popisným 52, je v katastru obce Bedřichov. Pochází z druhé poloviny 18. století a po řadě dřívějších oprav sledujících prostou záchranu objektu se v minulém roce konečně dočkala celkové rekonstrukce. Autorem návrhu stavební rekonstrukce byl jablonecký Ateliér 4, realizace se na základě vítězství ve výběrovém řízení s nadšením i erudicí zhostila stavební společnost GEMA ART Praha.

Na první pohled patrnou změnou zvenku je nová střecha, kdy nevhodný bonský šindel nahradily tradiční štípaný šindel ze smrkového dřeva. Z velké části byly vyměněny a vyspraveny také kamenné podezdívky, dřevokaznými škůdci a také vlivem povětrnostních podmínek poškozená část roubení byla odstraněna a doplněna novými dřevěnými trámy opracovanými tradičním tesařským způsobem. Z roubení také zmizel novodobý solární panel na výrobu elektřiny, kterou nově pro objekt dodává benzínový agregát skrytý v podzemí.

Přehlédnout se nedá ani úplně nová dřevostavba – zastřešená terasa, která tvarově vychází z podoby dřívějšího seníku, jak byl dochován na dobových fotografiích. Dnes skýtá možnost posedět a občerstvit se s výhledem do malebné krajiny Jizerských hor s kulisou šumění říčky Kamenice nebo se třeba skrýt před nepřízní počasí v době, kdy je objekt uzavřen. Současně také chrání historické klenuté sklepy (návštěvníkům bohužel nepřístupné), které se skrývají pod její podlahou.

Značnou část provedené rekonstrukce pak návštěvník zaznamená také uvnitř objektu. Tou nejdůležitější je možnost využít sociální zařízení na úrovni 21. století, bez jehož vybudování by objektu hrozilo uzavření pro nesplnění hygienických předpisů. Současně se tím připravily podmínky pro poskytování drobného občerstvení utrmáceným turistům, kteří se na Kristiánov dostanou pouze „na vlastní pohon“, a to nejméně po pětikilometrovém putování.

Objekt je součástí naučné stezky ze sklářské osady Kristiánov do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (nebo opačným směrem). Cesta jizerskohorských sklářů Vás zavede na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí.

Nové jsou nejen expozice uvnitř, ale upravilo se i okolí chalupy. Lidé se tak mohou vydat na pochůzku po zaniklé osadě, půdorys významných staveb vymezují úhelníky. Jsou u nich i infotabule s QR kódy. "Přes ně se mohou lidé přímo na místě podívat na obrázky, jak osada dříve vypadala," dodal hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Trojrozměrný model osady je i nadále stěžejním exponátem uvnitř sklářské chalupy. Model prošel kompletní renovací a byl umístěn na nový podstavec z odlehčených a hlavně místním tepelným výkyvům odolávajících materiálů. Ten původní překližkový se totiž při rozebírání modelu nenávratně rozpadl.

Úplně poprvé budou mít návštěvníci možnost navštívit také podkroví roubenky, kde muzeum hlavně pro děti připravilo kromě odpočinkového koutku také skládání modelu bývalé osady z dřevěných kostek.

Sklářská osada Kristiánov

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA