REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mech v bytě. Živý nebo umělý?

Někdy je těžké zavděčit se všem. Na jedné straně vynakládáme nemalé úsilí, abychom naše obydlí zbavili řas a plísní, případně vymýtili všechnu obtěžující zeleň a plevel v okolí našich domů, a na druhé straně se pak usilovně snažíme dodat našemu bydlení uklidňující přírodní ráz živou vegetací.

Kobercové imitace

Zajímavý mezistupeň v tomto protichůdném počínání pak představuje práce designérky Alexandry Kehayoglou. Soustředí se na práci s textilním materiálem, ať už přírodní vlnou nebo umělými vlákny. A s jejich pomocí vytváří koberce a bytové dekorace, které dodají každému bytu měkký mechový polštář. Ze zbytků a odpadů továren na výrobu koberců dokáže vykouzlit fragmenty zeleného světa, který nevyžaduje žádnou zvláštní péči, a přitom se věrně podobá argentinským vysokohorským měchovým údolím. Ve formě malých koberců, koupelnových předložek, ale i širokých nástěnných tapisérií a do rámů uzavřených obrazů kouzlí úchvatné mechové krajiny.

Chcete skutečný mech?

Pokud vám ale na práci této původem řecké umělkyně chybí „skutečný život“, můžete se s důvěrou obrátit na zahradníky Joe Zazzeru a Pat Mahana, z Arizony. Ti už pětadvacet let v klimatu nehostinné pouště navrhují romantické zahrady a ozeleněné parkové kouty. A proto si nemohli nevšimnout stále se opakujících požadavků klientů.

Lidé si přejí, aby jejich kus zahrady dokonale napodoboval přírodu, aby to byla živá fotografie, které budou součástí,“ říká Zazzera.  A my jednoduše vezmeme tu syrovou a magickou zeleň, a přeneseme ji do interiéru, jako její nedílnou součást,“ říká Zazzera. „Lidé jsou žízniví po propojení s divočinou, a naše mechové a lišejníkové stěny jsou jim oázou.“ Výsledkem jejich práce jsou pak živé nástěnné obrazy, založené na principech tzv. biofilního designu. Nemusíte na nich utírat prach, ale musíte je rosit a zalévat, aby vypadaly stále svěží.

A pokud to do Arizony máte přecijen trochu daleko a toužíte po mechu na stěnách, i u nás najdete firmy, zabývající se tvorbou mechových obrazů a vetetačních stěn.

Michaela Hoďánková, která v roce 2008 na výrobu mechových obrazů založila firmu vysvětluje: "Mumifikovaný mech je pravý živý mech, jen vláhu z listů byla nahrazena ekologickým, biologicky odbouratelným konzervantem. Rostliny, které se preparují tímto způsobem, jsou zakonzervovány na mnoho let a udrží si svůj přirozený vzhled, vůni i barvu. Životnost konzervovaného mechu záleží na místě instalace. Za normálních podmínek si svůj vzhled zachová  až 10 let. Konzervovaný mech je vhodný pro interiéry, kde se relativní vlhkost vzduchu a teplota  pohybuje v odpovídajícíh hodnotách. Takové podmínky splňují téměř všechny běžně obývané prostory."

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: City Tree

Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomoci

Nízká kvalita ovzduší ve městech se odráží na špatném zdravotním stavu jeho obyvatel. A vzhledem k tomu, že by v roce 2050 mělo ve městech žít 66 % lidské populace, je to problém, který si rozhodně zaslouží řešení. Jedno z nich nyní nabízí německá společnost CityTree.

REKLAMA