REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pražské stavební předpisy ovlivnily podobu rozvojových území

Pražské stavební předpisy (PSP) ovlivnily výstavbu na takzvaných rozvojových územích města, vliv mají i na případnou výstavbu ve vilových čtvrtích. Řekl to ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Předpisy začaly platit loni 1. srpna a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Praha má své předpisy více než 100 let.
Praha, ilustrační obrázek

PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.

"Vliv PSP je výrazně znát například při přípravě územních studií rozvojových lokalit, jako jsou třeba Bubny. Namísto solitérních domů vzniknou nové čtvrti. V takových lokalitách předpisy výrazně pomáhají," uvedl Boháč. Kromě Bubnů se to týká také nádraží na Smíchově, kde má vzniknout "klasická" čtvrť.

Kromě velkých rozvojových území, jako jsou nádraží nebo bývalé průmyslové části označované jako brownfieldy, mají předpisy také vliv na výstavbu ve vilových čtvrtích. Pokud chce například někdo ve čtvrti, kde jsou dvoupatrové domy, stavět šestipodlažní objekt, předpisy to neumožní.

Podle bývalého náměstka primátorky pro územní rozvoj Matěje Stropnického (SZ) nastavily jasná pravidla pro všechny zúčastněné a vymezily právní rámec. "PSP ukončily nejistotu stran toho, co vlastně platí, a umožnily tak obnovit výstavbu. Není to moc, ale ani úplně málo," uvedl.

Současné znění předpisů možná dozná drobných změn. Při schválení pražští radní loni uložili IPR, aby rok sbíral podněty a připomínky a případně navrhl změny. Podle Boháče by se mohly drobné úpravy objevit například v části týkající se podzemí, konkrétně ukládání kabelů. "Avšak na to, abychom mohli nyní říci, jaké úpravy by měly být, je ještě brzy," řekl.

Znění PSP vyvolalo v minulosti řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstku Matěji Stropnickému. Primátorčinu novelu nakonec loni na jaře notifikovala Evropská komise. "Pořád považuji za velký úspěch, že se nám je podařilo dotáhnout, a hlavně, že reakce jsou převážně velmi pozitivní. Je to jedna z věcí, která sice není před veřejností tolik vidět, ale o to víc je pro město důležitá," uvedla Krnáčová.

Novelu původně připravoval někdejší primátor Tomáš Hudeček (nestraník, dříve TOP 09) a po volbách v roce 2014 právě Stropnický. Billboardová lobby na protest proti Hudečkovým předpisům vyvolala v roce 2014 silnou mediální kampaň. Účinnost původních stavebních předpisů nakonec v lednu 2015 na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. V platnost nakonec vešla verze předložená Krnáčovou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA