REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Odborníci řeší, co s přívaly deště i se suchem ve městech

Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.
Voda je ve městě potřeba, ale je nutné s ní správně zacházet, Fotolia.com © chalabala

Akce je výjimečná tím, že nad jedním tématem spojuje odborníky z různých oblastí. "Jde o stavební inženýry, hydrology, klimatology, chemiky, ekology, biology, IT odborníky, architekty, urbanisty, ale třeba i sociology a další," uvedl za pořadatele David Stránský, předseda Asociace pro vodu ČR a zároveň vedoucí katedry zdravotního a ekologického inženýrství na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.

V současné době, kdy se Česko potýká se suchem prostřídaným extrémními, ale krátkodobými srážkami, potřebují podle Stránského česká města zlepšit způsob, jak s dešťovou vodou nakládají. "Snažíme se města do budoucna adaptovat tak, aby voda, která spadne, nebyla odváděna odtokovou sítí rychle pryč, ale byla využita pro rostliny, pro zeleň," řekl Stránský. Rychlé odvedení vody nejen vyvolává erozi a lokální povodně, ale vede také k vyšším teplotám, protože voda se ve městech neodpařuje a města se přehřívají. "Když vodu zadržíme, dostaneme ji zpátky do ovzduší," dodal Stránský.

Dobrým příkladem nakládání s dešťovou vodou jsou podle něj Kodaň, Malmö nebo centrum Berlína. "Tamní společnosti jsou dále v tom, že dokážou lépe nastavit komunikaci. Je to spolupráce nejen vodohospodářů a městských inženýrů, kteří řeší odvodnění, ale i dopravních inženýrů, developerů, občanů, politiků, urbanistů, architektů a zahradních architektů a dalších lidí," řekl Vojtěch Bareš z ČVUT. Jeho tým vymyslel způsob, jak k měření dešťových srážek využít síť mobilních operátorů. "To by umožnilo výrazně lépe předvídat průtoky v kanalizaci a lépe ji regulovat, aby se nepřehlcovala," uvedl. Z útlumu signálu v síti lze podle něj odvodit intenzitu srážek, a protože je tato síť dostatečně hustá, jsou získaná data dostatečně detailní. Metoda se testuje v Táboře.

Z odpadních vod, které lidé pouštějí do kanalizace, lze zjistit také mnohé o jejich zdraví či stravování. Tyto možnosti představí na konferenci ve čtvrtek australský ekotoxikolog Jochen Mueller z Univerzity v Queenslandu. Jeho práce umožňuje zjistit například užívání konkrétních typů drog v jednotlivých čtvrtích města.

Konference ICUD (International Conference on Urban Drainage) je podle organizátorů nejprestižnější akcí svého druhu na světě. První ročník byl v roce 1978, od té doby se opakuje vždy jednou za tři roky. V Česku je poprvé. Začala v neděli workshopy, dnes navázaly přednášky v Kongresovém centru.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA