Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) pořízení změny navrhla radnice Prahy 1. V případě schválení změny, by se zeleň v územním plánu změnila na stavební parcelu. "Rada dostala tento podklad k zamítnutí, ale na jednání převážil názor, že by se měla projednat," řekla Kolínská. Dodala, že pozemek nebyl nikdy veden jako stavební a před výstavbou nábřeží tady bylo koryto řeky.
Pokud by dnes zastupitelé s pořízením změny souhlasili, neznamenalo by to, že bude park zastavěn. Institut plánování a rozvoje (IPR) by změnu začal připravovat, její definitivní podobu by následně museli schválit zastupitelé.
Proti záměru zahájit změnu územního plánu se postavil například radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), který předložil návrh se zamítavým stanoviskem. To zastupitelé ale nepřijali. Komise a výbor územního rozvoje podle Wolfa vydaly zamítavé stanovisko a toho by se podle něj měli zastupitelé držet.
S případnou zástavbou nesouhlasí ani místostarosta Prahy 7 a zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). "Snaha zastavět každý volný metr čtvereční je pro mě absurdní. Město se přehřívá a každý strom v centru města je cenný. Stačí, když se o ten pozemek bude město pořádně starat," řekl Mirovský.
Pořízení změny naopak podpořila zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS). Podle ní jde o to, aby na místě parku vznikla nová architektura. "Zlaté vejce nikdo nechce, ale chceme z Revoluční udělat důstojnou třídu s ukončením budovou, která by sloužila veřejnosti," řekla.
Radní Karel Grabein Procházka (ANO) uvedl, že by město mělo práce na změně podpořit, neboť teprve při jejím projednávání se z jednotlivých návrhů domů ukáže, zda parčík zastavět, či nikoliv.
Zastupitelé se po dohadech rozhodli na návrh Kolínské schválení dokumentu odložit na jednání 30. listopadu. Několik desítek minut dlouhá diskuse zastupitelů se často stala sporem mezi pravicí a komunisty o tom, jak vypadala Praha před rokem 1989.
Projekt takzvaného Zlatého vejce představila radnice Prahy 1 začátkem letošního roku. Jedním z návrhů bylo umístit sem Muchovu Epopej. Rada města ale rozhodla, že pokud by se měla stavět nová budova pro umístění Slovanské epopeje, bude stát na Těšnově.
Zastupitelé dnes rovněž odložili projednání petice, kterou lidé protestují proti navrhovanému zákazu průjezdu cyklistů centrem města. Petici podepsalo 1337 lidí. Zákaz průjezdu centrem navrhla Praha 1, která jej zdůvodnila ochranou chodců zejména na pěších zónách. Petenti chtějí zachovat průjezdnost náměstí Republiky, ulice Na Příkopech nebo dolní části Václavského náměstí. Zároveň chtějí zobousměrnění provozu pro cyklisty v deseti až 15 jednosměrných ulicích.
Sdílet / hodnotit tento článek