Proměnit okna na solární generátory bylo dlouho nesplněným snem propagátorů obnovitelných zdrojů energie, ale dosavadní výsledky neodpovídaly vynaložené námaze. Konverzní poměr totiž kolísal mezi 1-3 %, což nebylo zajímavé ani ekonomicky, a navíc drtivá většina těchto „energoskel“ byla různým způsobem zabarvená, zakalená. „A nikdo si nechce za oknem v kanceláři, a připadat si jako na diskotéce,“ říká Richard Lunt, odborný asistent chemického inženýrství a materiálových věd na MSU.
Transparentní solární sklo, navržené lidmi z MSU, dosahuje konverzního poměru mezi 5-7%. Celý trik spočívá v tom, že představený prototyp se nesoustředí na zachycování světelného záření z viditelného spektra. Pracuje na principu organických molekul, které snímají světlo neviditelné pro lidské oko. Naakumulovanou energii pak svádějí k hraně kolektorů, kde se přeměňuje na elektrickou energii stejně jako u standardních fotovoltaických článků.
MSU má ambice prorazit se solárním sklem nejen do stavebnictví, ale tako do automobilového průmyslu, případně i do telekomunikačních technologií. Tady všude by totiž jejich průhledné sklo vyrábět energii.
Sdílet / hodnotit tento článek