Na Orlík by se Temelín obrátil až poté, co by selhalo 11 jeho vlastních možností dodávek elektřiny. "Nejdřív by bloky snížily výkon přibližně na pět procent a dodávaly elektřinu pro své bezpečnostní systémy. V záloze je i deset dieselgenerátorů, ke zvládnutí situace stačí dva," řekl Sviták.
Temelín má 13 nezávislých způsobů dodávek elektřiny pro bezpečnostní systémy. Většinu z nich by si zajistil sám. Dodávka elektřiny z vodních elektráren by vyžadovala zapojení dalších energetických společností. Kromě Orlíku by Temelínu pomohly i přehrady Hněvkovice a Lipno.
V případě Orlíku by se nejdřív nastartovala menší elektrárna Kamýk. ČEZ, ČEPS a E.ON by pak vyčlenily trasu pro Temelín. "Jde o několik desítek kilometrů vedení, které jde přímo od generátoru Orlíka přes rozvodny Milín, Tábor a Kočín do Temelína," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.
ČR byla podle odborníků na pokraji blackoutu před devíti lety. ČEPS považuje za vážný problém silné zatížení tranzitními toky z Německa na jih do Rakouska. "Proto jsme v rozvodně Hradec u Kadaně postavili transformátory s regulací fáze, které umožňují přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně," uvedla mluvčí ČEPS Barbora Peterová.
Jak je elektrárna připravena na blackout, testovala naposledy letos v září. Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Letos zatím vyrobil 15,4 terawatthodin (TWh) elektřiny, překonal výrobní rekord z roku 2012. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky.
Sdílet / hodnotit tento článek