"Stavebnictví se v posledních měsících relativně daří, což je zejména způsobeno rostoucí ekonomikou. Na druhou stranu ochota a vůle zadavatelů, tedy státu, města obcí, stavět nové projekty, zůstává pořád na nízké úrovni," uvedl ředitel firmy Trigema Building Karel Branda.
Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví letos do konce října meziročně vzrostlo o 2,3 procenta, velký rozdíl byl však mezi výsledky dvou základních odvětví. Pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, vzrostlo o šest procent. Naopak inženýrské stavitelství, které je do značné míry tvořeno dopravní infrastrukturou, zhruba stejným tempem kleslo. Ředitelé stavebních firem očekávají, že se v příštím roce rozdíl mezi pozemním a inženýrským stavitelstvím výrazně sníží.
Vytížení kapacit stavebních firem meziročně vzrostlo o dva procentní body na 94 procent. Firmy mají zajištěny zakázky v průměru na 7,7 měsíce dopředu. Téměř polovina jich má více než ve stejném období před rokem.
Stavební firmy si dlouhodobě stěžují na to, že jejich obor je kompetenčně roztříštěn pod několik ministerstev. Vznik nového ministerstva stavebnictví by přivítalo 58 procent oslovených ředitelů. Naopak třetina si vznik takového úřadu nepřeje. "Myslím, že jedním z cílů by mělo být propojit všechny oblasti stavebnictví pod jedno ministerstvo, anebo je alespoň lépe koordinovat. Dnes vznikají absurdní situace, kdy jedno ministerstvo prosazuje investiční stavební záměr, a druhé ministerstvo přes dotace podporuje spolky, které tentýž záměr napadají," uvedl ředitel společnosti Kaláb - stavební firma Tomáš Kaláb.
Pracovníky ze zahraničí podle průzkumu zaměstnávají dvě třetiny stavebních společností. V průměru zaměstnávají 79 procent pracovníků z České republiky, deset procent z Ukrajiny, osm procent ze Slovenska a po jednom procentu z Polska a Rumunska. Mezi další státy, z kterých zaměstnanci pocházejí, patří Bulharsko, Moldavsko nebo Rusko.
Sdílet / hodnotit tento článek