Na sklonku minulého roku se hodně mluvilo o zdražovaní. Určitě jste zaznamenali poměrně razantní cenový skok na Pražské energetické burze, kdy cena elektřiny za kWh vlivem nárůstu cen černého uhlí na světových trzích vzrostla téměř o 70 %. Díky absenci části norských dodávek a omezení exportu zaznamenala mírný nárůst taktéž nákupní cena plynu za m3, a to o cca. 1,35 eur za MWh. Obojí se samozřejmě promítlo do cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které bylo oznámeno v listopadu 2017.
Někteří odběratelé to pocítili méně, jiní naopak více. Klíčové bylo hlavně to, jak se k rozhodnutí postavil jejich dodavatel. A co ten váš? Zdražil a vy se nyní potýkáte s vysokými účty, nebo se jen zajímáte o to, jak je možné ušetřit za energie? Přinášíme vám hned několik užitečných tipů.
Nepodceňujte výběr dodavatele
Poměrně velkou část z výsledné ceny, kterou koncoví dodavatele za dodávku plynu nebo elektřiny zaplatí, ovlivňují samotní dodavatelé. A ti se samozřejmě nezdráhají své služby řádně zpoplatnit. Existují však také výjimky potvrzují pravidlo. Dodavatelé, kteří jsou naopak ďábelsky levní. Právě s nimi lze výdaje výrazně snížit. Kteří to jsou?
Využijte online srovnání, ve kterém najdete produkty všech 60+ dodavatelů na trhu. Díky tomu se rychle zorientujete, zjistíte, kdo je nejlevnější, a také si rovnou spočítáte úsporu, které změnou dodavatele dosáhnete. Pokud pro vás bude atraktivní, neváhejte dát svému drahému dodavateli vale a přejít k levnějšímu. Je to velmi jednoduché a zcela zdarma.
Investujte do zateplení
Vysoké tepelné ztráty vám na vyúčtování mohou přidat i několik desítek tisíc ročně, proto se investice do zateplení opravdu vyplatí. Ideální je začít fasádou. Vybrat si můžete z nespočtu izolačních materiálů. Mezi nejpoužívanější patří například bílý pěnový polystyren. Důležitá je i tloušťka zateplení. Standardně se pohybuje okolo 15 cm, s výhledem na příští desetiletí se však jako optimální izolace jeví minimálně 15-20 cm. Nízkoenergetické domy by měly být zatepleny dokonce tloušťkou 25 cm.
Zapomenout nesmíte, že tepelné ztráty vznikají také uvnitř budov. Když už se tedy vrhnete do izolace, zkontrolujte také potrubí v kotelně, sklepě nebo dalších nevytápěných místnostech.
Zkontrolujte si, jestli máte optimalizovanou sazbu/tarif
Třetím nejčastějším nešvarem, který dokáže udělat díru v peněžence, je špatně nastavená distribuční sazba – lidé ji neoptimalizují vzhledem k jejich aktuální spotřebě. Zejména při koupi nebo zdědění nemovitosti, kde byla distribuční sazba stanovena předešlým majitelem, nový vlastník sice provede přepis odběrného místa, ale na optimalizaci zapomene. Druhou obvyklou situací, při které dochází ke špatnému nastavení sazeb, je výraznější změna spotřeby elektřiny ze strany zákazníka bez předešlé korekce sazby nebo tarifu.
Proveďte revize spotřebičů, případně je vyměňte za nové
Stačí zanesený výměník u kotle a výhřevnost ihned klesne o několik procent. Proto určitě nepodceňujte revizi. Ideálně by váš kotel měl každé 2 roky zkontrolovat certifikovaný technik. Stejně tak je potřeba pravidelně očišťovat a odvzdušňovat radiátory. Elektrické spotřebiče v domácnosti se zase po čase vyplatí vyměnit za energeticky úspornější. Obzvláště ty, které mají největší spotřebu.
Sdílet / hodnotit tento článek