REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Slovensko bude více chránit spodní vodu, chystá zpřísnění pravidel

Slovensko po potvrzení výskytu pesticidů na jihu země, kde se nachází největší zásobárna podzemní vody ve střední Evropě, chystá nová pravidla ochrany svých vodních zdrojů. Opatření, která se dotknou také podnikatelů, počítají rovněž se zintenzivněním kontrol a zvýšením pokut za nedostatky. Novinářům to řekl ministr životního prostředí László Sólymos.
Voda, slovensko, ochrana spodní vody

Loni vyšlo najevo, že v několika lokalitách na slovenském podunajském Žitném ostrově byl potvrzen v pitné vodě dříve používaný pesticid atrazin, který má nežádoucí účinky na zdraví lidí. Hygienici kvůli tomu zakázali používat vodu z vodovodů ve třech oblastech a v dalších dvou udělili dočasnou výjimkou, byť podle podle hlavního hygienika země Jána Mikase má Slovensko mnohem přísnější limity na kvalitu pitné vody než zahraničí.

"Ochrana životního prostředí přestává být agendou na okraji zájmu. Dosud jsme měli různá opatření rozptýlena v různých zákonech. Bylo možné mezi nimi kličkovat. Doufám, že tímto zákonem to jasně omezíme," uvedl Sólymos. Dodal, že na přípravě předlohy, která by měla vstoupit v platnost letos na podzim, se podíleli také zástupci ministerstev zemědělství a zdravotnictví.

Připravovaná opatření se dotknou nejen běžné podnikatelské činnosti na Žitném ostrově a v dalších chráněných oblastech s podzemní vodou, ale nově upraví například i používání chemikálií na golfových hřištích ve vodohospodářských oblastech. Za používání zakázaných chemických látek či vytváření skladek odpadu v chráněných lokalitách budou moci úřady uložit viníkovi pokutu až 165 000 eur (4,2 milionu korun).

Státní tajemník (náměstek) na ministerstvu zemědělství Gabriel Csicsai tvrdil, že nová pravidla ochrany podzemní vody neohrozí efektivitu zemědělské produkce.

Slovensko v roce 2014 změnou ústavy zakázalo až na výjimky vývoz vody do zahraničí. Opatření se nevztahuje například na pitnou nebo minerální vodu balenou v zemi pod Tatrami nebo určenou pro osobní spotřebu. Výjimka ze zákazu se týká také humanitární pomoci nebo nouzových situací.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA