REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Výstavba rodinného domu: Zdění cihelných příček

Stavba je vyzděná a stropy hotové. Po dokončení hrubé stavby nosných konstrukcí rodinných domů Na Hradě v České Skalici se podíváme, jak vznikaly dělící konstrukce uvnitř – tedy příčky. Kdy se příčky staví? Jak se zakládají a provazují s nosným zdivem? Pojďte se s námi podívat pod ruku řemeslníkům.

Zděné příčky se staví v době, kdy je strop dostatečně únosný a bednění stropu již demontováno, jak jsme si popsali v minulém článku.

Na střeše již řemeslníci pracují na střešním plášti, na který se podíváme někdy příště. Pokud článek nechcete zmeškat a aktivujte si týdenní zpravodaj ESTAV.cz zdarma!

Příprava na zdění příčky

Pod příčky je nyní nutné penetrovat podkladní beton a natavit hydroizolační asfaltové pásy. Podobně jako při přípravě na zdění vnitřního nosného zdiva je nutné nechat přesahy, pro budoucí natavení hydroizolace v ploše (v ploše hydroizolace není položena, aby se při stavbě nepoškodila).

Na tyto pásy si řemeslníci pečlivě rozměřili umístění příček. Příčky budou zděné ze systémových příčkových tvárnic Heluz.

Založení prvního řádku příčkovek musí být precizní, zakládá se do maltového lože Foto: Ing. arch. Oldřich Rejl

Před zděním příček bylo potřeba vytvořit možnost pro provázání do nosného zdiva. To bylo zajištěno pomocí „kapes“, které bylo nutné vysekat do nosných zdí (u některých zděných systémů je možné provázání do zdiva vytvořit pomocí kovových kotev „L“). Kapsy se sekají do každého druhého řádku a příčkovka se osadí do kapsy na maltu. Pozor, toto řešení lze použít jen v případě, že se jedná o dodatečně zateplované zdivo. V případě jednovrstvého zdiva se používá kotvení výhradně na nerezové ploché kotvy! Kapsami by se totiž oslabila tepelně-izolační schopnost zdiva.

Zdění příčky

Založení příčky je obdobné jako založení nosného zdiva do maltového lože. První řádek je nutné dokonale vyrovnat ve všech směrech, jelikož následně se příčky zdí na tenkovrstvou maltu (lepidlo) a dodatečné korekce směru či svislosti příčky nejsou téměř možné.

Svislé (styčné) spáry se v systému pero-drážka nemaltují. Tam, kde příčkové zdivo do sebe nedoléhá na pero a drážku ale jsou tvořeny přířezy s napojením na tupo, musí se spára vyplnit maltou.

Detail příčkovky – tam kde dosedá na pero a drážku, není nutné styčnou spáru maltovat Foto: Ing. arch. Oldřich Rejl

Při zdění se již doporučuje vynechat prostupy pro instalace, například topení či vodoinstalace v podlaze, aby následně nemusely být tyto prostupy bourány.

Pro práci na zdění ve větší výšce (cca 1,5 m výše) je nutné vytvořit kozové lešení nebo do menších místností si vzít pevné schůdky.

Po vyzdění posledního řádku příčkových cihel se vzniklá spára cca 1-2 cm u stropu vyplní PUR pěnou. Ta zajistí provázání příčky se stropem. Při běžných rozměrech místností, jaké se v rodinných domech vyskytují, toto zakončení zdiva zpravidla postačí. Ve speciálních případech je to nutno konzultovat se statikem.

Rovinnost zdí je nutné neustále kontrolovat při posazení každé tvarovky, zvláště pečlivě u otvorů či v místě budoucích vestavěných skříní Foto: Ing. arch. Oldřich Rejl

Otvory v příčkách

Otvory v příčkách jsou převážně pro interiérové dveře. Do příček Heluz se při běžné výšce podlaží osazují ploché překlady Heluz. Jejich uložení je obdobné jako uložení nosných překladů. Pod překlad se totiž vytvoří maltové lože, na které se po zatuhnutí překlad osadí. Systémové překlady se vyrábí na celou šířku příčkového zdiva. Příčkové překlady se kladou na šířku, nikoli na výšku jako překlady nosné.

Výšku otvoru je nutné uvažovat od budoucí čisté podlahy! Na našich jednopodlažních domech bylo nutné k požadované výšce tedy připočítat celou skladbu podlahy na terénu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA