REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

První energeticky pasivní klinika na světě vyrostla v Olomouci

V Česku vzniklo historicky první energeticky úsporné zdravotnické zařízení na světě splňující nejpřísnější standardy pasivních domů. Stal se jím nedávno otevřený pavilon II. Interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice v Olomouci.

Jako první nemocnice v tuzemsku navíc využívá i progresivní technologie chlazených stropů. Za unikátní architektonickou koncepcí stojí ateliér Adam Rujbr Architects, člen oborové organizace České rady pro šetrné budovy.

„Ačkoli u nás i ve světě vzniká poslední dobou čím dál více energeticky úsporných staveb, a to jak v soukromé, tak i veřejné sféře, v oblasti zdravotnictví se jedná o naprostou novinku. Se stavbou nemocnice v pasivním standardu sice jako první začali Němci ve Frankfurtu nad Mohanem, ale jako první byla letos dokončena právě klinika v Olomouci,“ uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy. Objekt olomoucké kliniky vyniká řadou inovativních technologických a konstrukčních řešení. Pomocí zelené retenční střechy efektivně hospodaří s dešťovou vodou, zužitkovává odpadní teplo, k prosvětlení interiéru využívá v maximální míře denní světlo a díky použitým materiálům umožňuje i variabilní změnu dispozic místností dle aktuálních požadavků. Navržený je jako budova s téměř nulovou spotřebou energie a šetří tak nemalé výdaje na provoz budovy. Pořizovací náklady na výstavbu byly tedy sice na počátku o něco málo vyšší než u klasické stavby, mnohonásobně se však vrátí během celého životního cyklu úsporného objektu. Oproti jiným tuzemským nemocnicím je totiž energetická náročnost kliniky v pasivním standardu 10x nižší.

Světlo jako lék a inovace v chlazení

Pětipodlažní budova s jedním podzemním podlažím je záměrně postavena na půdorysu ve tvaru písmene „U“. Tak je nejlépe možné dostat přirozené denní světlo do všech jejích částí, a to i na tradičně temnější místa, jako jsou schodiště či chodby. Architekti proto pečlivě vybírali i velikost oken a dalších prosklených ploch. Pro pacienty a personál je prosvětlený interiér mnohem příjemnější a lépe se v něm orientují. Regulovatelné LED osvětlení pak denní světlo vhodně doplňuje v závislosti na potřebné intenzitě. Optimální poměr prosklených a plných částí fasády byl klíčový i z hlediska zabránění přehřívání interiéru během léta. Podařilo se tak vytvořit šetrný objekt, který dokáže uložit a později využít přebytečnou energii a teplo. K vytápění a chlazení proto nový pavilon nepotřebuje téměř žádnou energii. Hodnota měrné potřeby tepla i chladu se tak ročně pohybuje do 15 kWh na m2. Ke snižování vysokých teplot v interiéru slouží také inovativní chlazené stropy. „Jedná se o maximálně šetrný způsob chlazení, kdy nedochází k proudění vzduchu. Toto řešení minimalizuje náklady, navíc přináší mnohem větší uživatelský komfort, a to nejen pro alergiky či astmatiky. Vznikla tak stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se do budoucna mělo stát normou,“ podotýká Adam Rujbr, autor architektonického návrhu.

Interiér nového pavilonu II. Interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice v Olomouci

Chytré konstrukční řešení – nadčasovost a flexibilita

Klinika je inovativní i svým dispozičním řešením. Je totiž navržena a postavena v souladu s požadavky cirkulární ekonomiky tak, aby se jednotlivá patra dala v budoucnu přestavět dle aktuálních potřeb a nároků nemocnice. To je možné díky speciálním sádrokartonovým příčkám. Klíčovým požadavkem na stavbu pavilonu byla i rychlá dostupnost a snadný pohyb do dalších částí nemocničního komplexu. V areálu se tak nachází kryté spojovací mosty a oddělené trasy pro lékaře a pacienty. Objekt využívá i podzemní potrubní poštu, která urychluje a usnadňuje odesílání vzorků do laboratoří.

Nový pavilon II. Interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice v Olomouci

Technologie BIM: součinnost klíčem k úspěšnému projektu

Při návrhu a výstavbě kliniky projektanti a stavební firma využívali digitální inovativní technologii projektování BIM. „BIM je progresivním nástrojem současného stavebnictví a významně celý proces od návrhu projektu přes jeho realizaci až po následný provoz usnadňuje, zpřehledňuje a pomáhá tak k optimalizaci budovy. Snižuje se díky tomu chybovost řešení, snadněji se provádějí úpravy a koordinují jednotlivé profese i postupy výstavby,“ shrnuje přínosy BIM Simona Kalvoda. Inovativní a komplexní přístup při navrhování budovy ocenili i zástupci nemocnice. Do procesu projektování, při němž je důležitá součinnost všech klíčových aktérů, se totiž zapojilo vedení i zdravotnický personál. Ten měl možnost do budoucí podoby projektu zasahovat a zúčastnil se také ukázky technologie chladících trámů ve Vídni. Nový pavilon II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie vyšel olomouckou nemocnici na necelých 398 milionů korun, přičemž bezmála třetinu výdajů pokryla dotace Ministerstva zdravotnictví. Státní podporu na realizace a rekonstrukce veřejných budov lze však čerpat i v rámci Operačního programu Životní prostředí, financovaného z evropských fondů, a to až do konce října 2019.

Česká rada pro šetrné budovy, z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Česká rada pro šetrné budovy se od začátku letošního roku rozrostla o dalších pět významných firem – ČEZ ESCO, JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, TECE ČR, skupinu TECHO a iNELS

Zájem firem a odborné veřejnosti o oblast šetrného stavebnictví roste

Zájem dokládá i rozšiřující se členská základna oborové organizace České rady pro šetrné budovy, která se od začátku letošního roku stihla rozrůst o pět významných firem – ČEZ ESCO, JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, TECE ČR, skupinu TECHO a iNELS. Budovy s téměř nulovou spotřebou energie se budou muset stavět již za…

Nejlepší zelené stavby světa pohledem české rady pro šetrné budovy

Nejlepší zelené stavby světa pohledem české rady pro šetrné budovy

V Cannes skončil minulý týden 29. ročník prestižního evropského veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM, jehož se zúčastnilo na 26 000 odborníků z více než 100 zemí. Při příležitosti veletrhu se každoročně udělují „realitní Oskaři“ nejlepším stavbám světa za uplynulý rok.

Zdravá kancelář CBRE Zasedačka roku 2017 Finalista SAP Service

Zdravá kancelář soutěže CBRE Zasedačka roku 2017: Firma SCS Software

V pořadí již 4. ročník prestižní soutěže CBRE Zasedačka roku zná své vítěze. Kategorii Zdravá kancelář, jejímž garantem a odborným hodnotitelem je každoročně Česká rada pro šetrné budovy, letos ovládl český výrobce počítačových her SCS Software. Ten porotce zaujal svými nadstandardně řešenými kancelářemi s výbornou…

Zdroj: Česká rada pro šetrné budovy

Stavět šetrně se v Česku stává trendem

Končící rok 2017 se nesl ve znamení růstu oboru šetrného stavebnictví. V Česku roste nejen výstavba energeticky úsporných domů a počet certifikovaných objektů, ale společnost se začíná mnohem více zajímat i o kvalitu vnitřního prostředí budov, v nichž trávíme až 90 % svého času.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA