Až do začátku roku 2016 jsme si mysleli, že cena elektřiny bude nadále klesat a rozhodující vliv na konečné ceny zákazníků budou mít státem regulované položky, zejména náklady na distribuci. Pak se ale objevily problémy s dodávkami z jaderných elektráren ve Francii a diskuze o tom, co bude až skončí jaderné elektrárny v Německu. Mezitím zdražovaly povolenky pro emise oxidu uhličitého a zvyšovala se rovněž cena uhlí. Začal se projevovat nedostatek uhlí v Evropě. Uhlí, cena povolenek a zvýšená poptávka po elektřině způsobená konjunkturou jsou nyní hlavními příčinami vysokých cen na burzách a toho, že ceny se blíží hodnotám, za které se již prodává elektřina z obnovitelných zdrojů bez dotace, což by mohla být brzda dalšího zdražování cen elektřiny.
Plyn na rozdíl od elektřiny není lokální komoditou, jeho ceny jsou stále více ovlivňovány situací ve světě. Na cenu plynu mají často vliv politická rozhodnutí. V Evropě pak k vyšší ceně přispívá zvýšená poptávka související s nahrazením spalování uhlí, tím i rostoucí spotřeba.
Cena pro koncové uživatele má oproti ceně na burze zpoždění
Ceny pro konečné zákazníky sledují trend zvyšování cen na burzách se zpožděním, protože odpovědní obchodníci nakupují elektřinu i plyn po částech na různá období, aby eliminovali možnost špatného nákupu. Většina obchodníků se řídí také tím, jaké ceny nastaví největší dominantní dodavatelé, pro elektřinu ČEZ a pro plyn Innogy prostřednictvím svých standardních ceníků. V případě zvýšení cen dominantů vzniká prostor pro zvýšení cen i pro alternativní dodavatele.
Od května zdražilo elektřinu mnoho obchodníků a zdražit plánují v nejbližší době další. Ke konci roku bude málo obchodníků bez aktualizovaných ceníků. U plynu je zatím situace klidnější, ale masivní zdražování se také očekává s koncem roku. Inflace je pak příčinou zvyšování cen paušálů (stálého měsíčního platu), který účtuje obchodník zákazníkům každý měsíc.
Kdy se vyplatí změnit dodavatele energií?
V současnosti je ještě na trhu několik málo produktů s garantovanou nízkou cenou po určitou dobu, které nabízí finančně silní obchodníci, jež jsou schopni garanci dodržet. To je prakticky jediná možnost, jak nyní ušetřit změnou dodavatele. O nabídkách obchodníků s cenou platnou od začátku roku nebo ještě starší a se smlouvou na dobu neurčitou nemá v současnosti smysl uvažovat, protože než změna proběhne, cena obchodníka se s velkou pravděpodobností zvýší. Zájemce by kupoval zajíce v pytli. Zákazník si nepomůže ani účastí v aukcích, protože aukční ceny nyní odrážejí okamžité ceny na trhu a ty jsou mnohem vyšší, než jsou ceny na trhu pro domácnosti. Více jasno bude po novém roce, ale zákazníci u elektřiny se budou muset připravit na to, že i nejvýhodnější nabídky budou možná dražší, než jsou nynější průměrné ceny.
Pro ty, kteří chtějí na dodávkách ušetřit mám pouze jedno doporučení. Při studování ročního vyúčtování spustit Kalkulátor cen energií TZB-info, porovnat možnosti, jaké jsou a zvážit možnost změny dodavatele, zejména z hlediska finanční výhodnosti. Výhodou porovnávání na Kalkulátoru cen Energií TZB-info jsou denně aktualizované údaje a tím je malá pravděpodobnost toho, že zájemce udělá chybu vlivem neaktuálních informací.
Sdílet / hodnotit tento článek