"Po růstu výkonů českého stavebnictví v letošním roce se řada firem dostává na hranici svých kapacit. Řada velkých zakázek přitom ještě běží. Při takové situaci firmy logicky nesoutěží o každou novou zakázku za každou cenu. Klíčový problém vidíme v tom, jak dlouho trvala dřívější recese v oboru. To vedlo firmy k omezování kapacit, které teď chybějí. A jejich opětné vybudování je obtížné zejména kvůli omezení trhu práce," sdělil to analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu stavebnictví do konce září vzrostlo v souhrnu meziročně o 10,6 procenta. Loni si polepšilo o 3,3 procenta. Předtím od roku 2008 klesalo šest let z osmi a přišlo o 22,5 procenta celkových tržeb. Počet zaměstnanců v tomto období klesl o více než desetinu.
Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka stavební firmy v současné situaci odmítají méně lukrativní zakázky a ponechávají si jen ty nejvýnosnější. "To vede k růstu cen stavebních prací, což se odráží ve vyšších nabídkových cenách," uvedl Křeček. Podle ČSÚ vzrostly v říjnu ceny stavebních prací meziročně o čtyři procenta, ceny stavebních materiálů a výrobků se zvýšily o 4,6 procenta.
U zakázek na pozemní stavby byly do konce října ceny zadaných zakázek proti projektům v průměru o 1,4 procenta vyšší. V případě inženýrských staveb tvořených hlavně dopravní infrastrukturou byly pět procent pod plánovaným rozpočtem. "Rozdíly lze vysvětlit odlišnou strukturou trhu, kterou významně ovlivňují velké infrastrukturní stavby. Kvůli kvalifikačním kritériím se o ně může ucházet pouze malé množství stavebních firem a zakázky mívají přesah do více let," doplnil Křeček.
Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy zdražují stavební práce kvůli růstu mezd a cen energií. Významnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z toho plynoucí tlak na růst cen. "Růst stavební produkce a související růst cen je příznakem poměrně nové situace, kdy stavební firmy získávají silnější pozici v cenovém vyjednávání. Nemusí již brát cokoliv, co se vůbec naskytne, ale mohou si více vybírat. Alespoň v porovnání s minulými léty," podotkl Kovanda.
Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek uvedl, že objem veřejných stavebních zakázek meziročně vzrostl zhruba o 30 procent, kapacity stavebních firem jsou však vytíženy v průměru na 98 procent. "Vidíme i pokles počtu firem ve výběrových řízeních, což snižuje konkurenci a omezuje tlak na cenu. Jeden z investorů v našich výzkumech zmínil, že aktuálně si nevybírá investor dodavatele stavebních prací, ale dodavatel investora," doplnil Vacek.
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je jednoznačné, že ceny jsou bližší realitě a firmy nepodávají nabídky v dumpingových cenách. "Je to samozřejmě odrazem oživení trhu v důsledku zvýšeného investování, které vláda v předchozích letech neuváženě omezila," dodal Matyáš.
Sdílet / hodnotit tento článek