REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

Budova v v čínském Kuej-jang svým obyvatelům i celému městu nabídla opravdový vodopád. Technické dílo, které ochlazuje stěnu prosklené budovy padající vodou, trumfne svou velikostí i Niagarské vodopády však není prostou kontroverzí.
Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

V čínském provinčním městě Kuej-jang teď mají o senzaci víc. Postarala se něj budova s výškou 121 metrů, která byla dokončena v roce 2016. Svým provozovatelům přišla evidentně nekompletní. Proto se rozhodli pro netradiční způsob, jak na svůj podnik ve čtyřmilionové metropoli upozornit. Podařilo se jim to na výbornou: O jejich hotelu teď mluví celý svět. Jak to? Vše díky instalovanému vodopádu, který přečerpává vodu do nejvyšší pater, a pak ji nechá samospádem stéci z výšky 108 metrů, až do bazénu na prostranství před hotelem.

Pohled je to bezesporu úchvatný, zvukový efekt nepřekonatelný a vlhkost v okolí vodního díla osvěžující. Projekt, který ihned aspiroval na titul nejvyššího umělého vodopádu na světě, si dal na „propagaci“ pořádně záležet. Celá instalace probíhala v přísném utajení, a o zahájení provozu celého díla nebyla veřejnost vůbec informována.

Haló hasiči? Z hotelu teče voda!

I proto se hned po spuštění ozvaly desítky lidí, kteří média i bezpečnostní složky země informovaly o neobvykle intenzivním úniku vody v nejvyšších patrech Liebian Building. A když na místo dorazily televizní štáby, měli už provozovatelé hotelu o mediální podporu postaráno. „Místo se tak zajisté stane turistickou atrakcí i novým symbolem města,“ píší teď například místní Kan Kan News.

Ne všichni tento záměr chválí. Ozvaly se například kritické hlasy, útočící na projekt jako na neopodstatněné mrhání s vodou, které není nikdy dost. A také, že hodina provozu umělého vodopádu je pěkně nákladnou záležitostí. Manažeři hotelu ale tyto informace zpochybňují: „Předně, v bazénu i celém vodopádu je zužitkována voda dešťová, recyklovaná. Zařízení také nebude v provozu neustále, ale jen během určitých hodin. Vytrvalý provoz bude udržován jen během oslav a výjimečných svátků.“

A náklady na provoz? Hodina vodopádu stojí 118 dolarů (cca 3000 kč). Za elektřinu tu dáme desetkrát tolik.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA