REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Forenzní architektura: Obor pro profesionály se silným žaludkem

Univerzita v Londýně spoluzaložila institut Forenzní architektury, investigativní neziskovky. Proč? Protože doba se mění, a díky snadno dostupné technice o dostupná data skutečně není nouze. Jen je problém z nich vykřesat to správné jádro ověřitelné informace. Protože bez faktů není podložených argumentů, a bez nich se vede diskuse jen těžko.

Tým architektů FA, který sídlí v Goldsmiths, skutečně nemá o práci nouzi. Jen namátkou: porušování lidských práv, akty terorismu, masové hroby, tajné věznice v diktátory ovládaných zemích nebo třeba zločiny páchané na životním prostředí. Jak to všechno souvisí s architekturou? Žijeme v době, kdy není až tak těžké dobrat se nějakého video-záznamu nebo fotek z místa, kde se podobné neradostné věci odehrávají. Při probíhající občanské válce v Sýrii zavěšují ozbrojenci všech stran konfliktu na internet snímky z míst bojů po stovkách za den, a morbidní nahrávky z poprav nepohodlných svědků si ochotně přeposílají i gangsteři z drogových kartelů. Dat je tedy víc než dost.

Hledání odpovědí na nepříjemné otázky

Pokud ale chceme skutečně zjistit, kde se interpretovaná událost odehrála, je to už složitější. Je zapotřebí pracovat s vícero zdroji, využít leteckých a satelitních snímků, a z jednotlivých fragmentů videozáznamu vystavět skutečné dějiště popisovaného činu nebo zločinu. Zhusta na základě rozmístění budov, jejich stavebního slohu, orientace a vzdáleností. A přesně tohle dělají lidé z institutu Forenzní architektury. Přiřazují datům skutečnou povahu informace, tím, že těží z často drastických záběrů, pořízených v místě. Na jejich základě pak dokáží popsat nebo rekonstruovat události, o nichž se většinou moc nemluví. Příklad? Dochází skutečně v Kamerunu k masovým popravám opozice?

Zdroj: forensic-architecture.org

Místní vláda to popírá, a video, které jste viděli ve zprávách, může být jen podvrhem. Lidé z FA ale analyzují záběry, nakreslí mapu, přiřadí k ní konkrétní místo. Název vesnice. A pokud chtějí komisaři Organizace Spojených Národů prověřit skutečnost v terénu, už vědí, kam mají jet. Data, která zpracovávají v FA, mají i dokumentární povahu. Například drastický požár textilní fabriky v pákistánském Karáčí byl pro místní úřady záhadou. Neměli přílišný zájem tuto nehodu, která vyústila v desítky mrtvých, nějak prošetřovat. FA ale dokázala z dostupných videosnímků rekonstruovat, kde k požáru došlo (v jakém patře), a jak se celá událost vyvíjela. A že z místa požáru nebylo úniku. Z dat se stala informace. Nikdo už pak nemohl mlžit ohledně nulové bezpečnosti provozu.

Architektura jako nástroj spravedlnosti

Tým Forenzní architektury odvádí možná nevděčnou, ale do krajnosti přínosnou práci. Ano, Palestinci z hnutí Hammás skutečně umísťují odpalovací zařízení svých raket, namířených na Izrael, na střechy svých mateřských školek. A v případě odvety se pak zaštiťují těly zmrzačených dětí. Ano, zásah policejních jednotek proti Oscaru Perézovi ve Venezuele byl státem provedenou popravou. Co lidé z FA dokážou, dobře demonstrovali svou prací na analýze požáru v londýnské Grenfell Tower v roce 2017. Oheň si tehdy vyžádal 71 lidských životů, a kolem celé události vznikla řada kontroverzních tezí.

Zdroj: forensic-architecture.org

Hovořilo se o sabotáži i teroristickém útoku. Eyal Weizman, šéf týmu FA, ale dokázal díky fotkám a videosnímkům najít příčinu požáru. A přispěl tím k obvinění pravého pachatele, tedy na zabezpečení budovy šetřícího provozovatele. Weizman smutně připouští, že s tím jak se více lidí přesouvá do měst, jde s nimi i násilí, které se koncentruje na malé ploše. Rozpoznat pak v případě výbuchu, zda šlo o teroristický útok nebo nehodu, jde nezbytné. A expertizy znalců forenzní architektury, dokáží tišit paniku i odhalovat možná budoucí rizika.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři , foto dotaceeu.cz

Obnova památkových objektů úpravny uhlí v Žacléři

Předmětem projektu s dotací EU byla obnova památkových objektů úpravny uhlí (st.parcela č.259 v k.ú. Lampertice), spojovacího mostu ze šachetní budovy do úpravny uhlí a osvětlení těžní věže (stavební parcela č.318 v k.ú. Lampertice) hlubinného uhelného dolu Jan.

Zdroj: AdobeStock - milan

Kam umístit elektrorozvaděč v rodinném domě. Jak velký je a jaké parametry má mít

Pod pojmem rozvaděč (pro někoho také rozváděč, rozvodnice – vše v kombinaci s přídavnými jmény jako venkovní/vnitřní, elektroměrový/domovní, hlavní/podružný atd.) si v obecné rovině představíme skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která současně obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání…

Foto: Mateusz Zajkowski

Dům utopený v lese. Fasádu má ze dřeva a plechu

Téma splynutí stavby a přírody se v architektuře opakuje často. Polští architekti využili při stavbě rodinného domu, zasazeného do borovicového háje, několik zajímavých řešení, které interiér kompaktní stavby v mezi stromy doslova utopily.

REKLAMA