REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

TINY HOUSE: Nový trend bydlení pro neklidné mládí?

Američan Alek Lisefski se rozhodl splnit si svůj sen - nenáročné bydlení, které by odpovídalo jeho životnímu trendu. Nápad na pojízdný mini-dům si nenechal pro sebe, a veškeré plány i postřehy zveřejnil prostřednictvím svého blogu. I díky němu v posledních měsících zažívá myšlenka TinyHouse nebývalý boom.

Doba se mění, a nároky mladých lidí na bydlení také. Pro řadu novomanželských párů, ale i dvojic žijících takříkajíc na psí knížku, je představa vlastního domu, coby středobodu jejich rodinného vesmíru, zcela cizí. Ztotožnit se s představou, že dalších dvacet let budete splácet hypotéku na dům, který se vám může za rok znelíbit, nebo že vám náhlá nezaměstnanost značně zkomplikuje celou představu o finanční udržitelnosti velkého rodinného sídla se zahradou, činí řadě lidí problémy.

Zatímco dřív byla úloha pevného domu základem sociálních jistot, dnes se spíš stává jakýmsi nechtěným a nutným břemenem. Starší generace ráda, a zcela podle pravdy, vytkne těm mladším jejich vrozenou nechuť k jakýmkoliv pevným závazkům. Na druhé straně, opravdu chcete investovat polovinu vlastních příjmu do domu, který ač je krásný sebevíc, nemá vedle sebe písečnou pláž, nebo překrásný výhled do horských údolí? Možná se pousmějete, protože člověk přeci jen nemůže mít všechno. Nebo může?

Z podobných myšlenkových kořenů vychází projekt TinyHouse (doslova „Mrňavý dům“), který Alek Lisefski realizoval na severu Ameriky. Jeho dům je kombinací na popularitě nabývajících mobilhausů, kočování v karavanech a úplné nezávislosti na okolí. Spolu se svou přítelkyní (a věrným psem) se rozhodli pro alternativní přístup k bydlení. Vytvořili si malý dům na kolech, se kterým teď mohou cestovat – za prací i za zážitky. Lisefkého motto zní: „Jeden život je příliš krátký na to, aby ho člověk strávil na jednom místě.“

TinyHouse je podle něj snahou o „Levnější a dostupnější variantu bydlení pro mladé, bez náročných finančních závazků, a přitom směřující k větší udržitelnosti.“ Lisefski se živí jako návrhář webů. To pro něj znamená dlouhé dny trávené u počítače v rámci „home-office“ pracovních dní, ale také přesuny napříč celými Státy, na místa jednání a prezentací. Při takovém životním stylu by se mu prý nevyplatilo zajišťovat si stálé bydlení, když by vlastně každou třetí noc v roce trávil po hotelových pokojích. Proto se rozhodl, že bude za svou prací „cestovat“, a bude si s sebou brát i svůj dům.

Přejít na bydlení v TinyHouse v zásadě znamenalo i výraznou změnu mého životního rytmu,“ podotýká o nezjevných výhodách Lisefski. „Malý dům znamená i méně místa, což vyústilo i v jednodušší život. Neshromažďuji věci, nepropadám nákupním horečkám. Tady bych to stejně neměl kam dát. Vše kolem mě je prosté, a takové trochu organizovanější, přehlednější. To, že se nemusím honit za penězi, protože nemusím platit nájem, znamená, že mohu pracovat méně, a víc času trávit někde venku, s lidmi, nebo prostě v přírodě. Mám prostě víc času na samotný život.“

Vítejte v TinyHouse

Dům na kolech musí v první řadě splňovat normy a bezpečnostní regule dané Ministerstvem dopravy. Nesmí být tedy vyšší než 4,1 a širší než 2,6 metru. I když se podobná omezení na amerických silnicích netýkají délky, obvykle se funkčních pojízdných domků pohybuje od 4,5-6 metrů. Tím je dána i základní obytná plocha, která činí v průměru 18-20 metrů čtverečních. Zdá se Vám to zoufale málo? Vše je otázkou práce s prostorem. Díky „loftovému“ spaní, které je vtěsnáno pod střechou, se totiž většina interiér krásně rozdělí. Spaní v pojízdném domě tedy rozhodně neznamená malou a nepohodlnou postel.

Pokud jde o konstrukční prvky, střecha je kovová, a má krovy z vlhku-odolného cedru, prosklení je vedeno s ohledem na maximální energetickou efektivitu (za daných podmínek). Okna jsou dvouvrstvá, sklolaminátová, s „low-E“ povlakem, a argonovou výplní. Izolace, pěnová stříkaná, s uzavřenými buňkami (s vysokou R hodnotou). Osvětlení zajišťují úsporné LED kompaktní zářivky.

V celém mrňavém domě bychom napočítali hned deset oken a světlíků. „Přirozené světlo je důležité,“ dodává Lisefski. „Jak pro práci, tak kvůli úspoře energie. A pochopitelně, snižuje se tím i subjektivní lehce „klaustrofobický“ pocit.“ Na druhé straně, vnější překryv střechy okna mírně stíní, takže se vnitřní prostor zbytečně v letních dnech nepřehřívá. Do těsného prostoru se kupodivu vejde vše, co vyžaduje životní standard.

Sprcha, kuchyňské dřezy a malý odpad, teplá voda zajišťovaná plynovým ohřívačem. Stolky a pracovní plochy uvnitř domu jsou rozkládací, ale najde se tu i lednička střední velikosti, univerzální sušička (na prádlo i na nádobí), výkonný ventilátor a digestoř nad vařičem. Toaleta? Žádný problém. TinyHouse je vybaven domácí kompostovacím záchodem. Mít kde jíst, spát, mýt se a pracovat. Co vlastně potřebuje víc člověk k životu?

Použité zdroje:

The Tiny Project

The Tiny Project: "Less house! More Life!"

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Shantanu Starick

Nájem jako past? Levné domy postavené na přívěsu si v Irsku zamilovali. Staví v komunitě z přírodních materiálů

Češi možná patří k evropské špičce ve vlastnickém bydlení, ale v Irsku je tomu přesně naopak. Ceny nemovitostí tam meziročně rostou o 11 %, a tento trend následují i ceny nájemného. Jako řešení tedy někteří volí malé domky na přívěsu. Tigín v gaelštině znamená malý dům. A přesně o malých, cenově dostupných…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA