REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na prahu jara. Už je čas na bazén?

Pro bazén instalovaný do země platí z hlediska venkovních teplot hned několik omezení, všechny přitom souvisí s mrazy. Nutnost rychlého vybetonování jámy je však opět spojené s tím, že teplota nesmí během 24 hodin klesnout pod 5 °C.
Zdroj: Fotolia.com - goodluz

Instalaci bazénu je lepší nechat na jaro

Pro bazén instalovaný do země platí z hlediska venkovních teplot hned několik omezení, všechny přitom souvisí s mrazy. Odborníci proto doporučují zabývat se instalací bazénu také až na jaře, kdy již nehrozí, že by teploty klesaly pod bod mrazu. Hned první překážka se může objevit už při samotném výkopu jámy. Se zmrzlou zemí může mít totiž problém i bagr. A ačkoliv to nemusí nutně znamenat definitivní znemožnění výkopu, bývá celá realizace výrazně obtížnější a ve finále i nákladnější, například vzhledem k nutnosti přikrývání či prohřívání zeminy.

Jakmile je jáma pro bazén vykopaná, je nutné ji zpevnit betonem. Pokud by se tak nestalo a výkop zůstal přes zimu promrzlý až do jarního tání, s velkou pravděpodobností by se některá z jeho částí sesula. Mráz totiž zeminu nakypří a roztrhá, takže když teploty stoupnou, zemina s určitou deformací zase slehne. Nutnost rychlého vybetonování jámy je však opět spojené s tím, že teplota nesmí během 24 hodin klesnout pod 5 °C, proto je i v tomto případě lepší počkat až na jaro a eliminovat tak potenciální komplikace.

Natírat je nejlepší s příchodem léta

Jedním z úkolů na stavbě, který je ideální směřovat až na pozdní jaro či příchod léta, je natírání. U něj platí pravidlo, že teplota by neměla klesnout dokonce pod 15 °C. V opačném případě se totiž mohou na natíraném povrchu začít tvořit mléčné skvrny, ve výsledku se tak musí celý úkon zopakovat. V případě natírání na dřevo je pak doporučená teplota ještě vyšší, pohybovat by se měla mezi 20 a 25 °C. Zároveň je však dobré se vyhnout i natírání při vysokých teplotách, kdy se doba schnutí výrazně zkracuje, u nižších je pak proces přesně opačný.

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Newsfeed

Vytápění, ilustrační obrázek, fotolia.com

A co vy? Devět procent majitelů vůbec nepečuje o svůj kotel

Devět procent majitelů vůbec nepečuje o svůj kotel. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který se během září uskutečnil na vzorku zhruba 900 respondentů napříč celou Českou republikou. Jiný průzkum, který si nechala zpracovat společnost Topíte.cz, upozornil na špatnou dostupnost topenářských služeb v ČR.

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály pro architekturu a design budoucnosti jsou horké téma. I když se zatím jejich využití omezuje jen na pár líbivých projektů a jejich zapracování není úplně dokonalé, pořád ukazují možný směr vývoje. Na budoucnost, ve které nebudeme zpracovávat panenské materiály, ale třeba jen důmyslně…

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

Zdroj: Fotolia.com - Fotokon

Máte starší dům? Hrozí vám nebezpečí radonu?

Radon je půdní plyn, přirozeně se vyskytující v přírodě. Vyskytuje se však i v některých stavebních materiálech. V nízkých koncentracích není pro nás nebezpečný. Problém však nastává, pokud jej necháme pronikat do našich domů, kde se radon může koncentrovat. Potom již začíná být zdraví i životu nebezpečný. Je…

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Jak se žije v experimentální ekovesnici? Idyla to rozhodně není!

Idylická scenérie: Chléb z obilí vypěstovaného ihned za vesnicí, který voní z místní pekárny. Ovoce ze společného sadu, čerstvé přímo ze stromu. Několik málo lidí, se kterými se na všem společně domluvíte. Potřebná elektrická energie vyrobená ze solárních panelů. Žádná auta, žádné zemědělské stroje, žádný hluk, jen…

REKLAMA