REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Rodinný dům z dřevěných panelů, s tepelnou izolací ze slámy vyrůstá ze zahrady

Prioritou stavebníků byl rodinný dům z přírodních materiálů, s malou energetickou náročností, originální dispozicí. K těmto dnes již poměrně častým požadavkům se přidal ještě jeden netradiční: Má stát v zahradě se vzrostlými stromy, které nesmí být poškozeny. A architekti se dali do práce.

Zahrada, co k srdci přirostla

Stavebníci oslovili studio Nature Systems se zadáním rodinného domu z přírodních materiálů, který má být umístěn na podélném zahradním pozemku s ořešákem, třešní a sadem ovocných stromů. Stromy si přáli stavebníci zachovat, protože si na ně během svých pobytů na pozemku zvykli a pod třešní se navíc nachází nejlepší pobytová část s ohništěm. Stromy jsou v přímém kontaktu se stavbou a dotváří její přímé okolí. Stavba se nachází na okraji Holic, kde intravilán přechází do zeleně a polí. Dům je proto řešen jako hmota vyrůstající postupně ze zahrady a jejích stromů, keřů a květin.

Dvoupodlažní dispozice

Požadavky stavebníků vedly k disproporci prostor pro přízemí a patro, navíc obytný prostor měl být koncipován jako dvoupatrový. Odtud vzniklo řešení šikmo se zvedající ozeleněné střechy, která na nižší straně vytváří skoro pětimetrový prostor na výšku, zatímco na straně do ulice je do hřebene umístěna vestavěná půdička se skladovacími prostory. Nad dvoupatrovým prostorem je umístěná galerie s pracovnou, na niž dále navazují pokoje. Obytnému prostoru vévodí velké rohové okno, propojující interiér se zahradou.

Hlavní objem vytápěné části stavby je kompaktní, obložený opalovanými modřínovými prkny s vysokou trvanlivostí. Na severu navazuje nevytápěná část s přístřeškem pro auta, kde bude modřín ponechán přirozenému zešednutí. Dům z jihu a západu obalují pergoly a stříšky popnuté zelení, sloužící pro krytí ta stínění terasy, chodníčku kolem stavby a stínění okenních otvorů proti letnímu přehřívání. Stavbu korunuje svažitá ozeleněná střecha, jejíž podle ročních období měnící se barevnost bude viditelná ze zahrady.

Úspora energií díky přírodním materiálům

Úsporné nakládání s energiemi při provozu se podepisuje už na samotném návrhu stavby. Objekt je založen na železobetonové desce s pěnovým sklem, stěny jsou stavěny z masivních dřevěných panelů, střecha a strop z dřevěných trámků a I nosníků. Zateplení je provedeno dvojitou i jednoduchou izolací ze slaměných balíků, podle orientace stěny, ve střeše pak celulózou. Tepelně-akumulační funkci zajišťuje základová deska, těžké příčky a těžký strop s betonovou mazaninou. Kvalitní dřevěná okna a dveře, společně s technologiemi vytápění, ohřevu teplé vody a nuceného větrání dotváří pasivní koncept celého domu.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

Zdroj: AdobeStock-Oleg

ROZHOVOR: Stavby z přírodních materiálů dřeva, slámy a hlíny

Jaká je motivace lidí postavit si dům ze slámy, dřeva, hlíny? Je to levnější? Je to rychlejší? Jsou takové domy energeticky úspornější? Nebo je to jen láska k přírodním materiálům? Architekt Jan Márton objasní hlavní úvahy stavebníků a přístup k projektování takového domu.

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém…

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA