Město tak chce pomoci seniorům, samoživitelům, mladým rodinám, hendikepovaným nebo třeba mladým lidem, kteří opouštějí dětský domov. Radní David Šlouf (ODS), který je odpovědný za ekonomiku, byty a nakládání s majetkem řekl, že město zpracuje nový systém bydlení pro mladé. V Plzni podle něj žije téměř 27.000 lidí ve věku 20 až 34 let, kteří začnou zakládat rodiny. Přes 18 procent domácností žije v nájemním bydlení a minimálně 35,2 procenta domácností má problémy, neboť jejich náklady na bydlení představují přes 40 procent čistých příjmů. "Předpoklad města Plzně je do budoucna postavit 500 startovacích bytů. Prvních 56 bytů pro mladé bude v lokalitě Zátiší, kde postavíme celkem 183 bytů," řekl Šlouf.
V souvislosti s postupným stárnutím populace se město zaměří i na seniory. Chce zvýšit počet bytů zvláštního určení a bytů pro seniory. Do června například zpracuje projektovou dokumentaci pro 20 nových bytů v Prostřední ulici, nové byty pro seniory postaví v lokalitě Zátiší, celkem jich tam bude 42. Plzeň tam také vybuduje dům s pečovatelskou službou. "Bude mít 11 bytů pro seniory a osoby se zdravotním postižením vyžadující podporu sociálního pracovníka, sloužit začne nejpozději v roce 2021," řekla Bartáková.
Z velkometrážních městských bytů nebo nebytových prostor chce radnice vybudovat komunitní bydlení pro seniory a pro lidi se ztíženým přístupem k bydlení. Tito lidé budou mít vlastní obytnou místnost, společné bude sdílení kuchyně, jídelny a společenské místnosti. Při komunitních bytech bude k dispozici sociální pracovník. Pro lidi, kteří potřebují intenzivní a komplexní sociální podporu, chce Plzeň vytipovat vhodné byty pro sociální bydlení s podporou. Do této skupiny patří i mladí, kteří opouštějí dětské domovy nebo pěstounskou péči, lidé s duševním či psychickým onemocněním, bezdomovci dlouhodobě žijící v azylových domech a na ubytovnách a další. Pro tento účel je trvale k dispozici přibližně 50 bytů, aktuálně je v projektu sociálního bydlení s podporou 36 domácností.
Sdílet / hodnotit tento článek