Poslední boom byl zaznamenán v roce 1945, v souvislosti s opravami válkou zničených zemí, a od té doby počet pracovních sil vytrvale klesá. I takové jsou závěry hodnotící zprávy, kterou vypracoval institut McKinsey&Company na žádost amerického Úřadu statistiky práce.
Odliv pracovních sil mimo jiné znamená, že neuvěřitelných 98 % realizovaných projektů v USA není dohotoveno ve stanovené míře podle původního termínu. Pokud by lidí na práci bylo víc, zpoždění by tak výrazně zastoupené prý nebylo. Od roku 2017 se v americkém stavebním sektoru nedostává přibližně 200 000 pracovních sil. Jaké se nabízí řešení?
Pokročilá mechanizace práce, a hlavně její automatizace. Dvě stě tisíc párů chybějících rukou by měly nahradit robotické systémy, stavební 3D tiskárny a mobilní konstrukční stanice. Přechod by měl být na rozdíl od jiných sektorů výroby bez problémů, protože „roboti ve stavebnictví nikomu práci neberou“. Dělali by jen takovou práci, kterou lidé stejně dělat nechtějí.
Vzhledem k tomu, že automatizované systémy jsou schopny dohotovit práci rychleji a efektivněji, nabízí se tu prý prostor ke globální úspoře až 1,6 biliardy dolarů. Což už je slušná motivace pro inovaci.
Sdílet / hodnotit tento článek