REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Vůči architektonickým projektům přicházejícím z východu, respektive z dnešního Ruska, panuje na Západě velká nedůvěra. Takže když ruský designér a dnes již odbornou společností uznávaný architekt Alexej Rozhenberg představil svou designerskou etudu moskevského staromládeneckého bytu, začala se jindy střízlivá média předhánět v kritickém hodnocení, a popisovat zmíněný Šedivý interiér s kovovými prvky (jak zní celý název projektu) termíny jako brutální, strašidelný, hororový a děsivý. Poměrně zbytečně.

Temné jsou sluje hrdinů

Pravda je taková, že architekt vsadil na syrové a původní materiály, snad jen odhalené ve své „brutální přirozenosti“. Že se rozhodl se světlem pracovat na trochu odlišné bázi, než bývá jinde zvykem. A tím nepochybně vytvořil barevné ladění, které někomu může připadat teskné a pochmurné. I tak je ale navržený interiér ukázkou svižné elegance působivě promyšleného apartmánu, kterým by se rád pochlubil každý geek, sběratel komiksů, fanda cos-play či univerzitní podivín. Jak to?

Foto: Michail Stepanov

Ačkoliv se nachází v Moskvě, svým provedením už snad ani „západnější“ být nemůže. Majitel a klient studia, mladý muž, je totiž nadšeným sběratelem figurek super-hrdinů a super-padouchů. Stranou teď ponechme jeho diagnózu, vždyť i kolektování dopisních známek zprvu nepatřilo mezi zrovna respektované koníčky, a podívejte se dnes. Je to velmi ušlechtilé hobby. V rámci projektu komplexní úpravy svého nového apartmánového bytu tedy řadil mezi priority, vytvořit stylový prostor pro svou sbírku.

Dům v barvě grafitové šedi

Z miniatur Batmana a Supermana se tak stal podstatný faktor, který ovlivňoval celý koncept. Kolekce miniatur se stala nedílnou součástí interiérového designu. Když už nic jiného, přispěla k volbě co nejvíce neutrálních barev nábytku a stěn. To proto, že figurky samy osobě jsou pestrobarevné, a tak by kdekoliv v nahloučení a na světlejším pozadí působily chaoticky, až rušivě. Nu, a z této pohnutky se zrodila potřeba spíše šedivého vyznění celého bytu, kde jsou s pomocí bodovek a LED světel vždy nasvíceny jen ty podstatné prvky.

Foto: Michail Stepanov

Ostatně, neutrální barevné schéma majitel, který je profesí grafický designér a jak sám říká: „Barvy jsou jeho životem.“ potřebuje v domácím prostředí utlumit onu každodenní rozjásanost barev, se kterou v práci přichází do kontaktu. Vyhrála tedy grafitová šeď, a interiér kvůli tomu tedy vychází z „hrubých“ materiálů. Texturované omítky, keramických obkladových desek napodobujících drsně zvrásněný beton, regulérní betonové plošky.

Lesk pro luxus

A nechybí také kov, kterému je díky pečlivé dokončovací technice dodána kvalita lesku. Jeho hladkost vyvolává zdání luxusu. Přeci jen, Bruce Wayne, komiksový hrdina oblékající na sebe masku netopýřího muže a hájícího spravedlnost v Gothamu, byl přece také milionář, ne?  Interiér není v tomto strohém provedení zařízen celý, a v partiích přístupných víceméně jen majiteli jej polidšťují struktury ze dřeva. Dodává trochu hřejivosti, a celé jinak strohé kompozici pak jistou lehkost.

Foto: Michail Stepanov

Mozaika z detailů

Dřevěné povrchy spolu s nábytkem vytváří větší propojené shluky, a vyžádaly si zakázkovou práci. Jejich hlavní estetickou úlohou je kompenzovat studený vjem interiéru. O to se postaraly jednotlivé rámečky i police, jež vytváří dojem optimistické, hravé energie. Původní strohost tu střídá pestrost a kombinace povrchu z různých materiálů: plastové stěny, výklenky, stejně jako četné prvky a detaily, vesměs různé kovové tvary na povrchu omítky.

Vychytaný design

Tím ale hrátky s designem nábytku a bytových doplňků teprve začínají. Nezapomínejte, že super-hrdinové také mají víceúčelové hračky. A architektonický návrh je jich plný. Je tu speciálně navržený kuchyňský pult kombinovaný s jídelním stolem, velmi propracovaný skládaný noční stolek, specificky provedené rébusové otevírání vitrín se sbírkami a stůl v obývacím pokoji, který se skládá z kovových a skleněných částí, které jsou připojeny bez další podpory.

Foto: Michail Stepanov

Toto spojení je mobilní a umožňuje změnit délku stolu ze 1,7 na úctyhodných 3,6 metrů. Pro každý z konferenčních stolků byla navržena individuální konfigurace podpůrného systému. Police s proměnlivou hloubkou, jsou v obývacím pokoji upevněny kovovou šňůrkou, která zdůrazňuje lehkost provedení. V kanceláři/pracovně je k vidění zahloubený prostor kovového výklenku s policemi ve tvaru písmene G. A pro změnu, je tu barový stojan ve tvaru písmene Z, postavený z keramických listů na kovovém rámu.

Nekonvenční, ale přitažlivý

Architekt si pohrál také s rozložením všech částí nábytku tím, že vnitřní prostor apartmánu rozšířil „antigravitačním“ způsobem. Tedy tak, že řadu prvků uchytil do podlahy nebo stropu, ale v poněkud neočekávané konfiguraci. Zdá se tak, že například povrchová úprava stěny volně stéká ze stropu. Čím déle se ale uvnitř pohybujete, tím silněji si uvědomujete atmosféru důvěrnosti, blízkosti. Šedá je neutrální, a proto nestrhává váš zrak, naopak vám dává pocítit sílu detailů.

Foto: Michail Stepanov

Prostor, rozčleněný do pěti segmentů (včetně hygienického zázemí) je uchopen jako víceméně otevřený, kompaktní. Od hlavního profilu jsou odloučeny jen ložnice a pracovna. I když přirozeným světlem šetří, pohybovat se tu budete s intuitivní samozřejmostí. Nejspíš tak, jako se Batman orientuje ve své podzemní jeskyni. Šedivý interiér s kovovými prvky rozhodně není hororový nebo děsivý. Je jen přitažlivý jinak.

Co o sobě prozradil architekt Alexey Rozenberg?

Narodil se v roce 1957 v ještě sovětském Tomsku, architekturu vystudoval v kazašském Almaty a pracovnu si nechal zařídit v už čistě ruské Moskvě. Po dlouhá léta přednášel na univerzitách o rezidenční a komerční výstavbě, a o designu. Poté byl zaměstnán jako architekt institutu vzdělávacích institucí a následně, v roce 1991, přestoupil k soukromé praxi. Jeho práce se dotýká jak řady nespecifikovaných návrhů apartmánového typu, tak i několika nákupních center. Do širšího povědomí se prosadil v roce 2002, kdy byl nominován na Cenu za architekturu Veřejného interiéru.  Další ceny, vesměs na úrovni inovace, rekonstrukce a interiérového designu sbíral v letech 2003, 2006, 2007 a 2008. I když o něm řada z nás nejspíš nikdy neslyšela, patří mezi nejoceňovanější současné ruské architekty.

Foto: Michail Stepanov

Údaje o projektu

Název projektu: Šedivý interiér s kovovými prvky
Typ projektu: Design interiéru apartmánu
Architektonické studio: Alexey Rozenberg
Lokalizace: Moskva, Rusko
Vedoucí projektu: Alexey Rozenberg
Dodavatelé materiálu: Archskin, Markus, Piuma, Amura, Centrsvet
Klient: soukromá osoba
Využitelná plocha: 166 m2
Rok dokončení: 2018

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Lousy Auber

Moderní loft vznikl ve staré bratislavské továrně. Šedivý ale útulný

Velké projekty na brownfieldu mají smysl, dokud nezapomínají na ty malé, které jsou nedílnou součástí jejich realizace. Bratislava se teď může světu pochlubit právě takovým příkladným přístupem. Rekonverze průmyslového areálu tu vytvořila prostor pro dílčí projekt obytného loftu, který je se svým staronovým…

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Byt v Ústí pro hudebníka a sportovce odráží osobnost majitele

Provence nejsou jen levandule, ale hlavně práce se světlem. Venkovský styl neznamená přezdobenost. Snížení stropu nemusí nutně znamenat šerý interiér. Projekt úprav vnitřního vybavení moderního bytu v Ústí nad Labem nad předkládá pár užitečných lekcí, kterými se hodí inspirovat.