REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dělníci opravují část hradeb Josefova, cihly dovážejí z Lotyšska

V pevnosti Josefov v Jaroměři na Náchodsku stavbaři opravují severovýchodní úsek hradeb. Odstraňují například nepůvodní části poškozeného zdiva nebo objekty a prvky, které vznikly pozdější přístavbou. Současná oprava se týká zhruba jedné šestiny opevnění, které je kolem pevnostního města.

Rekonstrukce za více 130 milionů korun s DPH je rozdělená do několika etap, začala v září a je nejrozsáhlejší akcí svého druhu ve městě za poslední roky. Více než 80 procent nákladů pokryje dotace EU.

"Cílem je uvést hradbu do původního stavu. Musí se také vytěžit jíl nahoře hradeb, nahradit poškozené římsy, vybourat poškozené cihly až do zdravého jádra a znovu to dozdít, zpevnit jílový val," řekl starosta Jaroměře Josef Horáček (VPM).

Dělníci nyní pracují v oblasti hradebního nádvoří, kde se každé léto koná hudební festival Brutal Assult. "Odstraňují se nepůvodní cihly. Půjde se do hloubky půl metru tělesa. Přepokládám, že s vyzdíváním začnou příští rok," řekl Milan Libich, který má na starosti stavební dozor.

Zdroj: AdobeStock- Pecold

Stavbaři musí na dozdění použít cihly vyrobené speciální technologií tak, aby se svým vzhledem a vlastnostmi, co nejvíce podobaly původním, tzv. šancovkám. Radnice našla výrobce, který takové podmínky splňuje, až v Lotyšsku. Podmínkou bylo také to, že musí jít o ručně tlačené cihly, nikoli strojové. "U nás není nikdo, kdo by je byl schopen v požadované kvalitě a ceně vyrobit. Jde o malinko jinou směs, každá cihelna používá vlastní recepturu. Cihly z Lotyšska jsou nejvíce podobné původním," řekl Libich. Podle něj je dodavatelem cihel česká firma.

Pro pozdější vyzdívky byly často použity menší a méně kvalitní cihly, používána byla i nekvalitní malta. "Pořádně to ani nedrží, cihly (stavbaři) loupou po velkých kusech. Odpadává při tom více materiálu, než se předpokládalo, proto lze očekávat vícenáklady," řekl Libich.

Zdroj: AdobeStock- Peteri

Rekonstrukce má zabránit dalšímu chátrání opevnění a napravit havarijní stav hradeb. Opravy se budou týkat hlavně bastionů a zdí včetně pískovcových říms, výplní otvorů a prachárny. Stavební práce vyjdou na 124 milionů korun včetně daně. Zbytek připadá na projektovou dokumentaci, stavební dozor a další záležitosti.

Pevnostní město Josefov je městskou památkovou rezervací. Vnější opevnění, takzvaná Horní pevnost, je na indikativním seznamu národních kulturních památek. Pevnost vznikla z podnětu císaře Josefa II. kvůli ochraně zemských hranic před Pruskem roku 1780 a o sedm let později byla předána jako bojeschopná. Poté se dál modernizovala, a to až do roku 1850, kdy zažívala největší rozkvět.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.