REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Okolí domu se radikálně změnilo. Na malé parcele bylo nutné stavět nový dům do výšky

Máte intenzivní pocit, že okolí vašeho bydliště se rychle mění? Že tam, kde byl v časech vašeho dětství park s hřištěm, teď stojí parkoviště nákupního centra? Ve srovnání s 10. okrskem Ho Či Minova města to nic není. Jeho obyvatelka, paní Nga, si totiž ještě pamatuje, když kolem jejího domu stál nefalšovaný prales a cesta na trh do centra byla dobrodružným půldenním výletem pěšinami v džungli.

To už je pryč, a jedno z nejdynamičtěji rostoucích měst světa dávno pohltilo přírodu v okruhu mnoha kilometrů. Tam, kde ještě před čtyřiceti lety rostly stromy a stálo sotva pár chatrčí se dnes tísní třípatrové domy, vměstnané jeden vedle druhého podél pruhů rušné silnice. Je to jiné, ale v minulosti se prostě žít nedá.

Místo při zemi nenajdete

Syn paní Nga se aspoň postaral o to, aby její stáří bylo poklidné a bydlení důstojné, i když se stále nachází na původní parcele, jejíž okolí tak radikálně změnilo svou podobu. Stavební pozemek o parametrech 8x10 metrů dávno pozbyl svou zahradu a zemědělské zázemí, a od ostatních vícepatrových domů v ulici jej oddělují jen asi metr široké průchody uliček. Místa tu skutečně není nazbyt, a tak bylo zapotřebí stavbu kvůli navýšení obytného prostoru „vyhnat do výšky“, na sympatických 177 metrů čtverečních užitné plochy. Projektu, pojatého jako novostavba rodinného domu, se ujalo tvůrčí duo Sanuki Daisuke a Tieu Dong Phuong ze studia SDarchitects.

Foto: Hiroyuki Oki

Vlhko nebo vedro? To je Vietnam

Poměrně záhy pochopili, že pokud zůstanou u klasiky a vytvoří věrnou kopii současné zástavby, bude se jejich „produkt“ potýkat s řadou potíží. Třeba se zastíněním dvora a vlastně celého zadního segmentu domu. Dům, pracovně pojmenovaný NGA, by se tak z poloviny topil v šeru, které je v tropickém klimatu Vietnamu pozvánkou pro vlhkost a plísně. A ty si doopravdy jako ozeleňující prvek (se kterými rovněž v návrhu počítali) nepředstavovali. Jenže jak na minimální parcele vystřihnout profil domu, aby se nekryl s ostatními? SDarchitects vsadili na neotřelou stavební formu „řezu“ domem, přičemž ostrá hrana otevírá novou dimenzi pro světlo i kvalitní bydlení.

Dobrá rada: sledujte slunce

Na začátku jsme vyrazili na otevřenou plochu obklopenou těsně zhutněnými prostory,“ popisují architekti. „Zajistili jsme maximalizaci stavebního objemu a zároveň prostor pro malou zadní zahradu.“ Následovalo „sledování pohybu slunce“, na jehož základě pak provedli diagonální řez v budově, čímž vytvořili otevřený podlahový prostor. Zároveň tím získali tolik potřebné světlo, a přitom zabránili přímému dopadu slunečních paprsků ve vstupu do pokojů a jejich přehřátí. Odražené přirozené světlo na podlaze zvenčí by totiž vedlo k přehřátí interiéru. Následně bylo do plánu vloženo pět požadovaných obytných pokojů, uspořádaných do trojrozměrného bloku.

Foto: Hiroyuki Oki

Světlo, stín a zeleň je recept na úspěch

Zbývající nezastavěná část se stává nepřetržitým otevřeným prostorem. Společné prostory, vchod, kuchyň a jídelna, jsou v prvním patře; obývací pokoj na druhém a nezbytná modlitební místnost na třetím. Otevřený prostor spojuje tyto místnosti, a vede jimi nepřetržitě od vstupních dveří až na střechu. Ta je mimochodem uzpůsobena jako ozeleněná plocha střešní zahrady, která přirozeně uzavírá objem vegetace vsazené do stavby. Vítr a sluneční světlo přitom neustále cestují z venku přes každý otevřený vchod do budovy.

Na první pohled překvapí svou masivností, protože její vnější obálku vytváří vodotěsný cement. Ten je ostatně přítomen i vevnitř, čímž se přechod z exteriéru do interiéru stává plynulejší. Obyvatelé se mohou těšit na změnu živé atmosféry v různých časech a počasí během dne. „Navzdory výzvě, že je objekt situován do dnes hustě zasídlené oblasti, se nám podařilo dosáhnout tohoto otevřeného obytného prostoru v tropickém klimatu, aby rodina mohla docenit přirozené světlo a čerstvý vzduch z venku,“ říká Sanuki Daisuke. Ne, tenhle dům už minulost svým slohem rozhodně nepřipomíná. Ale paní Nga v něm může žít, obklopena zelení, tak jako když byl Vietnam ještě mladý.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Mateusz Zajkowski

Dům utopený v lese. Fasádu má ze dřeva a plechu

Téma splynutí stavby a přírody se v architektuře opakuje často. Polští architekti využili při stavbě rodinného domu, zasazeného do borovicového háje, několik zajímavých řešení, které interiér kompaktní stavby v mezi stromy doslova utopily.

Ilustrační obrázek Zdroj: AdobeStock - petr84

Městský architekt je důležitý moderátor výstavby v území. Mělo by ho mít každé město, říká starosta

Jakou roli hraje městský architekt v plánování měst a jeho investic? Proč by každé město mělo mít svého architekta? Jaký je jeho přínos? A je městský architekt pouze výsadou velkých měst? Vydali jsme se to s redakcí zjistit do nevelkého města na severovýchodě Čech – Červeného Kostelce. Povídali jsme si se starostou…

Budova Labské filharmonie v Hamburku © Fotolia.com - dietwalther

Nová budova Labské filharmonie je návštěvnickým magnetem Hamburku

Před pěti lety, 11. ledna 2017, byla slavnostně otevřena jedna z nejunikátnějších staveb uplynulé dekády, nová budova Labské filharmonie v Hamburku. Dominanta přístavního města, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu Severního moře, se přitom nerodila snadno. Plánovaná doba výstavby se protáhla na trojnásobek,…

REKLAMA