REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Designové Vánoce: Jak se navrhují vánoční ozdoby

Vánoce jsou velký business, o tom není sporu. Z pohledu designu je často škoda, že klienti investují do řady nesmyslných dárků koncem roku a nakupují věci, které nepotřebují. A během roku šetří na vybavení interiéru, které každý den užívají a berou do ruky.

Pojďme se ale na Vánoce podívat jinou optikou. Pojďme se podívat na dekorace, kterými zdobíme své interiéry. Ty jsou někdy méně jindy více vkusné. Obecně bych doporučovala, co se týče množství vánočních dekorací, držet se hesla „méně je více“. A zamyslet se nejen nad množstvím, ale také nad celkovým tématem, konceptem a sladěním.

Věděli jste, že i vánoční ozdoby mají svůj vlastní veletrh? Ten se koná každý rok koncem ledna ve Frankfurtu nad Mohanem a nese příznačný název Christmasworld. Zde kromě prezentace ozdob najdeme i sekci vánočních trendů. Trendy pro sezonu 2019/2020 jsou: Luminous celebration, Sweet traditions, Tender festivities a Essentian ceremonies.

U ozdob je třeba dobře promyslet, jaký typ materiálu budeme používat, jak je budeme kombinovat a na jaký strom či jiný objekt je budeme instalovat. Velmi oblíbené jsou nyní ozdoby z papíru, které mohou mít různou podobu a lze je vytvořit i vlastnoručně. Také lze použít jedlé ozdoby, které si upečete a možná sníte dříve, než jimi budete zdobit. Mezi tradiční a stále velmi žádané patří ozdoby skleněné. Jejich výroba má v České republice velkou tradici a vyváží se také do zahraničí.

Měla jsem příležitost se do výroby nejen podívat, ale také pro českého výrobce navrhnout dvě kolekce, která jsou určené právě pro letošní rok. První nese název PASTEL DECO a tvoří ji ozdoby v jemných pastelových odstínech. Kolekce evokuje noblesu, eleganci a nadčasovost. Oslavuje vánoce dekorativností, něhou a krásou s příchutí nostalgie. Motivy jsou rafinované, přesto zdobné nikoli však přezdobené. Zde můžeme hovořit o vyrovnaném poměru dekorativnosti a střízlivosti, která vás nikdy neomrzí a bude se dobře kombinovat i s vašimi stávajícími ozdobami. Stromeček s těmito ozdobami vás pohladí a chytne za srdce.

Druhá kolekce COLOUR CELEBRATION reaguje na aktuální trendy ze zahraničí, přesto je v barvách velmi tradiční. Objevuje se zde hlavně červená, sytě modrá a fialová, jež jsou stále favority v prodeji. Tato kolekce oslavuje Vánoce pomocí sytých barev a pozitivní energie. Vánoce jsou přeci oslavou pro celou rodinu, tak proč si nedopřát explozi barev a ohňostroj lásky k našim bližním. Motivy jsou netradiční, nejde o konkrétní tvary, ale o abstraktní oslavu vánoc. Odstíny se prolínají, vpíjí a vše lemuje zlatá, která nesmí o tomto svátku chybět. Těchto ozdob si všimne každý a bude na ně celý rok vzpomínat!

Ozdoby vyrábí Irisa – výrobní družstvo ze Vsetína. Zde můžete ozdoby nejen zakoupit, ale podívat se při exkurzi přímo na ruční výrobu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Alexandra Timpau

Petr Stolín architektem roku 2021

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2021, získal liberecký architekt a pedagog Petr Stolín, jehož poetické stavby zaujmou svou střídmostí. Čestné uznání poroty obdržela historička architektury a umění Kateřina Bečková. Spolupráce architekta Aleše Buriana a města…

Zdroj:Studio Flusser

Hravá rekonstrukce bytu přinesla do Prahy kousek Itálie

Nesetřít hodnotu historického jádra bytu, ale přesto mu kompletní rekonstrukcí dodat širší rozměr obyvatelnosti a povýšit kvalitu bydlení na současný standard. To je nelehká výzva, zvlášť když vás tísní rozpočet a relativně skromná výměra bytu. Jak si s takovou pražskou rekonstrukcí poradil italský architekt?

FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Designové tipy pro chaty či chalupy. Je libo kousek Itálie či Francie na český venkov?

Pobyty na chatě či chalupě zažívají renesanci. Určitě se o to zasloužila neblahá pandemická situace, která velkou měrou omezila náš běžný život i cestování do zahraničí. Jelikož v nich trávíme více času, chceme v nich i lepší prostředí. A to je důvod pro obměnu interiéru. Vítězí francouzské a italské vlivy. Proměňují…

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

REKLAMA