Pokud chceme dům s maximálním využitím z přírodních materiálů, budeme především využívat dřevo jako základní nosný prvek na sloupky, překlady, stropy a krovy. Následně tuto konstrukci budete vycpávat slaměnými balíky coby tepelnou izolací, kterou je možné omítat hliněnými – jílovými omítkami.
Nosné konstrukce lze stavět i z balíků samotných bez využití dřevěné konstrukce tedy využít tzv. samonosnou slámu, nicméně v tomto případě je nutné mít balíky o velké hustotě, vysoce stlačené.
S rozvojem zájmu o přírodní stavební materiály vznikají i výrobky na bázi slámy. Firma Eco Cocon vyrábí prefabrikované panely na míru každému domu. Tyto dřevěné rámy vyplněné slámou se pak převážejí na místo a montují podobně jako standardní dřevostavba. Dalším stavebním výrobkem pro stavebnictví na bázi slámy jsou například slámo-kartonové panely. Panely o šířce cca 5 cm jsou na povrchu z kartonu, uvnitř jsou vyplněny slámou a využívají a například jako opláštění konstrukce příček.
Mezi rizika stavby z přírodních materiálů se řadí především lidský faktor: nedokonalý projekt a neznalí pracovníci.
Obecně je ale u přírodních materiálů nutné respektovat jen to, co u konvenční stavby, tedy především důsledná ochrana proti vlhkosti jak ve fázi skladování materiálu, výstavby i ve stavbě dokončené. Další výhody, nevýhody a možnosti staveb z přírodních materiálů přibližuje Jan Márton ve videu.
Sdílet / hodnotit tento článek