Společnost Bisnode hodnotila vzorek 133 stavebních a developerských firem v období 2011 až 2013.
Jejich celkové tržby poklesly ze 182,8 miliard korun v roce 2011 na 157,8 miliard v roce 2013, tedy o 13,7 %, zatímco hospodářský výsledek sledované skupiny propadl o 58,1 % z 8 miliard korun na 3,4 miliardy korun.
V daném období se snížil také celkový počet zaměstnanců analyzovaných firem z 38,3 tis. na 35,2 tis., tedy o 8,1 %.
„Stavebnictví reagovalo na globální hospodářskou krizi jako jedno z posledních odvětví a také jako jedno z posledních z ní postupně vychází. Důvodem je zejména projektový charakter oboru. Navíc nízká investiční aktivita státu a snížená schopnost čerpat evropské dotace ještě prohloubily dopad globální hospodářské krize na české stavebnictví. Výrazně příznivé zprávy nesledujeme ani v roce 2014. Stát jako klíčový investor opět začíná výrazněji stavět a objem stavebních prací začal mírně růst. Nabídka kapacit však i nadále vysoce převyšuje poptávku, což vytváří enormní tlak na ceny ve výběrových řízeních. Návrat k předkrizové situaci z roku 2008 tak nelze předpokládat,“ komentuje výsledky studie analytik Bisnode Michal Řičař.
Současně upozorňuje: “Na základě scoringového modelu Bisnode ve stavebnictví podniká vysoké procento „rizikových“ společností ve srovnání s tuzemskou podnikatelskou základnou celkově. Podíl „rizikových“ subjektů v rámci sektoru aktuálně dosahuje 22,9 %, což je o 9 procentních bodů více než v rámci ČR celkově.“
Doplnění redakce:
Další komentáře najdete v téamtu Stavebnictví v číslech, které pro Vás redakce průběžně aktualizuje. Z posledních komentářů například problematika veřejných zakázek, výsledky stavebnictví, mzdy ve stavebnictví, hypoteční úrokové sazby, data ČSÚ a další a interaktivní graf Index stavební produkce – mezinárodní porovnání.
Sdílet / hodnotit tento článek