REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Český hausbót pro bydlení i kancelář může stát i na souši

Vlastní bydlení, návrat k přírodě, moderní nomádství, soběstačnost a udržitelnost, aktuální společenské a ekonomické změny. To vše a mnoho dalších podnětů a otázek dnes řeší spousta lidí. Bydlení na vlastním hausbótu – to může být pro někoho smysluplné řešení.

Na ESTAV.cz jsme si v minulosti představili moderní holandský obytný dům na vodě, v zemi a hlavním městě protkaném kanály to není až tak překvapivé bydlení. Ale bydlet v přístavišti v Praze? To je stále nekonvenční bydlení, i když Port X jak se projekt nazývá už tu není žádným nováčkem. Vidět jste ho mohli od jeho první plavby na Vltavě v roce 2013 na několika dočasných kotvištích v centru Prahy, v libeňském Docku nebo v jeho současné marině v Holešovicích.

Jak to všechno vzniklo

Tento hausbót, prototyp konceptu typových plovoucích domků (který si můžete pořídit i vy), má za sebou dlouhý a zajímavý příběh. S myšlenkou různě využitelného hausbótu oslovil majitel, bývalý šéf reklamní agentury, známé architekty Jerryho Kozu a Adama Jirkala z atelieru SAD. Ti navrhli výsledné designové a technické řešení. X ve jméně má symbolizovat právě univerzální použití. Prvně vyrobený objekt měl sloužit jako showroom parkující na náplavce u Výtoně.

Zdroj: PORT X s.r.o.

Kotviště jim ale nakonec město nepronajalo, poprvé tedy nakonec zakotvil na protějším smíchovském břehu. Tři roky zde majitel provozoval letní kino, z dlouhodobého pronájmu však opět sešlo. Následně se několikrát přesouval na krátký čas a hostil různé výstavy a akce. V současnosti je využíván především pro krátkodobé pronájmy nebo jako víkendový domek majitelů, kam jezdí relaxovat a kde u pracovního stolu vznikají další nápady a plány. A v neposlední řadě se prezentuje na různých akcích jako vzorový "dům" vybavený designovým nábytkem.

Flexibilní a nezávislý

Technicky vzato jde o mobilní domek, který má oproti klasickému mobilheimu navrch tu výhodu, že v něm můžete pobývat i na vodě. Je ale navržen i tak, abyste ho mohli postavit na souši, bez pevného připojení k zemi. Tím můžete využít místa, kde běžná výstavba není možná a nemusíte se bát ani záplav. Nebo můžete střídat lokality. Třeba v létě u rybníka, v zimě na horách, samozřejmě v mezích zákona, s ohledem na vlastnicví pozemků a dalších nutností. Co však nemá, je vlastní pohon. Při přesunu po vodě je nutný odtah, při přesunu na souši se rozmontuje na jednotlivé segmenty, naloží a na novém místě se opět zkompletuje.

Zdroj: PORT X s.r.o.

S tímto řešením se pojí i nezávislost domku na veřejných sítích. Je možné na stavbu umístit solární kolektory v kombinaci se záložním zdrojem, nádrže na vodu a toaletu nezávislou na kanalizační síti. Septik je pak nutné vyvážet, nebo zřídit vlastní čistírnu odpadních vod. Pokud jsou přípojky dostupné, je bydlení samozřejmě komfortnější. Topení je řešeno podlahovými konvektory, vodu ohřívá elektrický ohřívač. Skladba opláštění zajišťuje velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, nemusíte se tedy bát velké spotřeby.

Přes všechny tyto výhody je však nutné v případě domku na souši navštívit stavební úřad a zkonzultovat umístění na pozemek, každý úředník jej bude posuzovat individuálně a může se stát, že v závislosti na velikosti bude nutné vyřídit stavební povolení nebo ohlášení.

Modulové a technické řešení

Svůj Port X si můžete zvolit 3 až 6 modulový. Tvarově jde vždy o jednopodlažní objekt s obdélníkovým půdorysem, z jedné strany celoprosklený – směrem k vodě nebo výhledu.  Šířka modulu je 3,3 m, délka 7,4 m. Pokud by vám však jeden nestačil, je možné spojit pomocí lávky více modulárních objektů. Může také průběžně růst společně s vašimi měnícími se požadavky na prostor.

Zdroj: PORT X s.r.o.

Plášť domku v řezu tvořící písmeno "C" je kompozitní sendvič několika vrstev laminátu a tepelné izolace.  Architekti při návrhu mysleli i na lehkou údržbu a dlouhou životnost, proto je vrchní laminátová vrstva pokryta ještě vrstvou gelcoatu pro bezproblémové umístění na vodě.  Stejný materiál se používá na většině kvalitních lodích a jachtách, nic nekoroduje, není třeba natírat ani vytahovat na souš. Všechny materiály byly vybrány tak, aby předpokládaná životnost byla 70 let. Při užití na vodě je samostatnou částí ponton, technicky řešený jako katamaránový s dvěma průběžnými plováky spojenými ocelovým rámem. 

Vnitřní prostor je řešen materiálově i dispozičně již jako klasický domek. Dělící příčky jsou ze sádrokartonu, na podlaze, stropu a stěnách je ve standardu použit modřínový obklad, který interiéru dodává šmrnc lodní kajuty a zároveň poukazuje na propojení domku s přírodou. Velké prosklené plochy dodávají do interiéru dostatek denního světla a vizuálně je propojují s exteriérem. Světlo a větrání pro užitkové místnosti je řešeno pomocí stropních světlíků. Všechny obytné místnosti mají přístup posuvnými dveřmi na krytou terasu. Kdo si nevybere z "katalogového" řešení, může si dispozici upravit v rámci klientských změn.

Zdroj: PORT X s.r.o.

Nejen pro bydlení

Tento plovoucí dům může být vaším novým domovem, chatou, kanceláří, jakýmkoliv komerčním prostorem, nebo dokonce vším dohromady. Autoři a majitelé již některá řešení nastínili, záleží však také, jaká bude vaše odpověď na úvodní otázky.

Ing. arch. Martina Dokoupilová

Vystudovala obor Architektura a stavitelství na ČVUT, nyní se věnuje psaní a návrhům interiérů. Jejím koníčkem je cestování, při kterém ráda poznává cizí kulturu, architekturu a přírodu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Prvok - první 3D tiskem postavený dům v ČR (vizualizace)

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele?…

Zdroj: Baikal Yacht Group

VIDEO: Chcete bydlet na širém moři? V tomto domě to bude možné

Chystáte se o prázdninách k moři? A proč ne hned na moře? A co se tam přestěhovat? Trvale obytný hausbót vám to umožní. Místo auta v garáži budete mít u mola přistaven hydroplán, místo elektřiny z elektrárny budete používat tu z vlastních fotovoltaických panelů. Budete žít na plovoucím obytném ostrově. Zní to šíleně?…

REKLAMA