Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Soukromé byty jako sociální bydlení. Plán spolupráce Prahy s pronajímateli bytů

Pražský magistrát plánuje vytvořit sociální realitní agenturu, která by měla na starost spolupráci města se soukromými vlastníky bytů pro zajištění bydlení obyvatel ze sociálně slabších skupin. Řekl to radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město by mohlo například garantovat platby nájemného nebo zajistit pro nájemníky sociální služby. O přesné podobě se nicméně zatím jedná. Plán kritizoval šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Radní řekl, že plán je součástí projektu podpory bydlení, který město financuje z evropských peněz. Jednání s majiteli bytů by si buď město mohlo zajišťovat samo, nebo by k tomu mohlo využít neziskovou organizaci. Dodal, že podobná agentura funguje například v Mostě.

Služba má být určena lidem, kteří mají problém najít na trhu nájemní bydlení, ať už z důvodů finančních, nebo jiných. Podle radního může v neochotě majitelů byty pronajmout hrát roli i diskriminace, například Romů, nebo velikost rodin, kdy domácnosti s více členy mají často problém najít byt.

Agentura by mohla majitelům garantovat, že v případě problémů zasáhne a bude je s nájemníky řešit. Další možností podle Zábranského je, že by se magistrát zavázal uhradit případné dlužné nájemné. "Možností je víc pro různé specifické skupiny lidí," řekl. Dodal, že cílem je, aby majitelé byty pronajímali na delší dobu, což nájemníkům poskytne alespoň základní jistotu bydlení. Magistrát nyní připravuje možné podoby spolupráce a poté návrh projedná rada, doplnil radní.

Plán koaličního partnera kritizoval Pospíšil. "Jsem zaskočen tím, že se dočítám z tiskové zprávy našich koaličních partnerů, že tato koalice chce zřizovat sociální realitní agenturu. Nic takového tato koalice neprojednávala, není to ani součástí koaličního programu, a proto bych očekával od Pirátů, než něco takového zveřejní, věcnou diskusi v koalici," uvedl. Zábranský v reakci řekl, že o plánu minimálně dvakrát mluvil na poradě radních.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 31 500 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Magistrát svoje byty využívá pro sociální účely a také k zajištění bydlení pro klíčové profese, jako jsou zdravotníci, hasiči, policisté či učitelé.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock.com - kirkfisher

Obecní dům měl podpořit český společenský život. Svému původnímu účelu slouží i dnes. Jednal tu i Václav Havel s komunisty

Během letošního Dne architektury byla jedním lákadlem i možnost návštěvy Obecního domu v Praze, kterou si bez nutnosti rezervace nenechalo ujít mnoho návštěvníků. Volně přístupných bylo několik salonků v prvním patře včetně velkého sálu – Smetanovy síně. Díky ESTAV.cz s námi do nich můžete nahlédnout i vy. Pokud ale…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA