REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Platba za zelenou elektřinu nově podle velikosti jističe

Lidé dnes platí účty za zelenou elektřinu podle toho, kolik energie podle elektroměru spotřebují. Podle změny ministerstva průmyslu bude ale nově o částce na složenkách rozhodovat to, kolik proudu dokáže odebírat jistič patřící konkrétní domácnosti.
Platba za zelenou elektřinu nově podle velikosti jističe

Ministerstvo průmyslu hovoří o tom, že nikdo nemůže prodělat. Analytici ale odhadují, že na změnu paradoxně doplatí spořivé domácnosti.

"Domácnosti, které se snaží šetřit elektřinou a dokáží díky tomu snížit svou připojovací kapacitu, na tom vydělají," uvádí Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

"V rámci nového navrhovaného systému budou zákazníci hradit platby na podporu OZE podle velikosti jističe v případě, že půjde o domácnosti. Zároveň je však v zákoně zavedena podmínka, jež bude platit pro všechny zákazníky, a která bude zaručovat, že maximální platba nepřesáhne (za stejné množství odebrané elektřiny jako v dnešním systému) současnou hodnotu. V zákoně je z tohoto důvodu ponechán současný "strop" pro platbu ve výši 495 Kč/MWh", uvádí tisková zpráva MPO ČR.

Snižování přípojné kapacity

ESTAV.cz se ptá...

Je možné snížit připojovací kapacitu? Pokud ano, jak toho lze dosáhnout a s jakými důsledky?

Pražská energetika, a.s., odpovídá ...

"O snížení hodnoty jističe lze požádat prostřednictvím svého dodavatele elektřiny, který pak předá žádost místně příslušnému distributorovi. Ten by ji měl vyřídit a zákazníka informovat o výsledku. Výměnu jističe za nižší si pak zajistí zákazník sám u certifikované elektrikářské firmy (např. i u PREměření), jejíž montéři mohou porušit plombu, provést výměnu jističe a opět ho zaplombovat. Tito místně příslušným distributorem certifikovaní technici pak změnu nahlásí distributorovi. Za výměnu jističe budou určitě zákazníci elektrofirmám něco platit."

"Osobně bych důkladně zvažoval snížení velikosti jističe, protože v rámci projektu vzniku nových bytů či domů dnes již počítají projektanti se standardním vybavením domácností a nižší jistič, než je naprojektováno, může způsobit potíže v chodu domácnosti. Slabý jistič „neutáhne“ více spuštěných spotřebičů najednou, a proto je pak potřeba v domácnosti řešit, zda-li současně spustíme elektrickou troubu, mikrovlnku a k tomu buď pračku a nebo varnou konev apod., což může být docela omezující a nepříjemné, když najednou nízký jistič vyhodí celou domácnost – činnosti se přeruší, spadnou elektrické hodiny apod…"

E.ON Energie a.s., odpovídá ...

"Pokud jde o našeho zákazníka, stačí vyplnit Žádost o změnu jističe, která je na webu. Součástí žádostí musí být samozřejmě i revizní správa elektrikáře. Změnit jistič je jednoduché, jen, aby vyhovoval domácnosti. Co se týká snižování jističe, to je věc každého zákazníka. Velikost jističe je závislá na tom, kolik je v domácnosti elektrických spotřebičů a jaký mají příkon. Takže pokud by důchodce bydlel sám, ale najednou chtěl vařit, prát, koukat na TV a ještě pouštět třeba myčku, tak bude potřebovat samozřejmě jistič, který to utáhne."

"Samozřejmě je pravda, že za větší jistič se platí více (hodnota jističe určuje velikost stálého měsíčního platu v té distribuční složce ceny). 
Co se týče jističů u např. bytových domů – tak pokud je odběrné místo napsané na zákazníka, tak si s jističem může dělat, co chce, stejně ten jistič je většinou v tom bytě."

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA