Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z Hořic až do Šanghaje: Eva Le Peutrec navrhuje mrakodrapy v Číně

Postavila už 24 mrakodrapů a před nedávnem ji v Číně oslovili s dalším projektem. Proslavila se hlavně v Šanghaji, kde několik let žila. Jaký je její názor na architekturu?
Zdroj: Radiožurnál

Eva Le Peutrec: Architektura musí být v prvé řadě o pokoře

Eva Le Peutrec, rodačka z Hořic, která v čínské Šanghaji pracuje šest let v rozhovoru mimo jiné říká:  "V Šanghaji žije 22 milionů obyvatel a jednou z věcí, která člověku chybí, je osobní prostor, jaký máme v Evropě. Od 80. let se ale například právě v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty. Chci, aby se ve stavbách, které dosahují velikosti 50 fotbalových hřišť, lidé cítili dobře, aby nebyli ztracení, každý si našel svou polohu, vypil si kávu a nabral sílu.“

Celý rozhovor v pořadu Host Lucie Výborné.

Nyní navrhuje i v Nové Kaledonii, kde žije se svým manželem. V Číně navhrla celkem 24 mrakodrapů, první z nich naprojektovala, když jí bylo 29 let. Od té doby stojí za návrhy nejenom výškových budov, ale i hotelových komplexů, multifunkčních center a kancelářských budov. Doslova na zelené louce navrhla město, které má milion obyvatel. 

Pokud už má vzniknout nové město najednou, je lepší když u toho stojí architekt

V Číně investoři vše přepočítávají na peníze. Postavení ženy v Číně je stále komplikovaná otázka, ale v mém případě už pochopili, že i žena může mít velký potenciál a invetorovi přinést velké peníze. Ve vrcholové architektuře je minimum žen a je to pro ženu velmi náročné, obtížně slučitelné s rolí matky.

Lidi to táhne do měst, venkov se vylidňuje a města budou růst. Budou větší v rozměrech až megapolí. Přirozený je vývoj měst, jak jej známe z Evropy, kdy z malých sídel postupně vyrostla města, kde se výstavba nabalovala. Ale situace v Číně je jiná. Pokud už má vzniknout nové město najednou, je lepší když u toho stojí architekt.

Celý rozhovor v pořadu Osobnost plus

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Závada uzavřela pro tramvaje pražský Libeňský most

Kvůli havarijní uzavírce Libeňského mostu v Praze je ode dneška do odvolání zastavený provoz tramvají mezi Palmovkou a Maninami. Tramvaje jezdí odklonem, kdy se provoz obnoví zatím není jasné. Závadu pravděpodobně způsobily silné mrazy, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Podle její mluvčí Barbory Liškové je…

Zdroj: fotolia.com

Zájem o palivové dřevo meziročně klesl o 43 procent, důvodem počasí i předzásobení

Zájem Čechů o palivové dřevo loni klesl. Celkový objem prodaného palilového dříví se v roce 2023 meziročně snížil o 43 procent. Jedním z hlavních důvodů byla vysoká poptávka o rok dříve, kdy se velká část zákazníků kvůli vysokým cenám energií předzásobila. Roli v loňském roce také hrálo teplejší počasí a pozdější…

Zdroj: fotolia.com

České stavebnictví dál klesá, v listopadu meziročně o 6,5 procenta

Stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí bohaté na srážky, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího…

Zdroj: fotolia.com - aleksei

Nové environmentální stanovisko má usnadnit získání stavebního povolení

Nové jednotné environmentální stanovisko má usnadnit a zrychlit získání stavebního povolení. Zavedl ho zcela nový zákon, který o 1. 1. 2024 nabývá účinnosti. Stanovisko bude zahrnovat požadavky na posouzení dopadů stavby na životní prostředí až podle devíti dosud platných zákonů.

REKLAMA