REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chaty a chalupy jsou v kurzu. Víte, jak je bezpečně zazimovat?

Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 %. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.
Zdroj: Fotolia.com

Za milovníky chat a chalup Češi platili již dávno před koronavirem, letošní pandemie a omezení s ní spojená ovšem tuto tuzemskou zálibu ještě oživily. Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 procent. „Téměř dvě třetiny těch, kdo bydlí ve větším městě a žádný rekreační objekt zatím nevlastní, uvažovalo už v zimě o jeho koupi. Aktuální situace k tomu navíc přímo vybízí,“ říká Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Projekt Atlas cen, který monitoruje data z katastrálních úřadů, zase vysledoval, že letos v červnu se rekreačních nemovitostí prodalo skoro o polovinu více než za stejné období loňského roku. Značnou poptávku po chatách a chalupách zaznamenal i inzertní portál Sreality.cz, kde si každý inzerát v kategorii chaty a chalupy prohlédlo třikrát více uživatelů za den než v roce 2019 a inzerenti oproti loňsku obdrželi průměrně čtyřikrát více reakcí na inzerát za den.

Ať už jste si svoji první chatu pořídili právě letos, nebo jste již zkušenými chataři, nejspíše na vás v nadcházejících týdnech čekají zazimovací práce. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.

Zkontrolujte stav objektu a proveďte nezbytné úpravy

Prvním krokem k zazimování bývá důkladná obhlídka stavu objektu, především střechy. Hledejte případné netěsnosti, kudy by mohlo zatékat do interiéru, ale také zhodnoťte její celkový stav. Hlavně v horských oblastech může střecha čelit náporu sněhu. Kvůli riziku jeho zadržování na střeše nebo poškození sněhem padajícím ze střechy se na chatách také často na zimu odstraňují okapy. Pokud je ponecháte, nezapomeňte je důkladně vyčistit od napadaného listí a dalších nečistot, aby v nich nezůstala voda z dešťů a sněhu, která by mohla zmrznout a okapy poškodit. Máte-li v chatě krb, vyčistěte komín, zkontrolujte jeho oplechování a přikryjte ho, aby do něj nezatékalo.

Pozor na zabezpečení

Pečlivou prohlídku a případnou údržbu si zaslouží rovněž okna a dveře chaty – obojí by mělo dobře těsnit. Pokud jste novými majiteli chaty a zazimování provádíte poprvé, nezapomeňte ani na důkladné zabezpečení. Přes zimu opuštěné rekreační objekty jsou tradičně velkými lákadly pro zloděje. Statistiky Policie ČR evidují v období od loňského října do letošního března 795 případů vloupání do víkendových chat.

„Základem jsou kvalitní vstupní dveře, které splňují alespoň třetí či čtvrtou bezpečnostní třídu. Vhodné je volit model s vícebodovým zamykáním. Podceňovat by se neměl ani vstup do garáže. Řešením je v tomto případě pořízení kvalitních vrat, jejichž převodovka dovede zabránit nechtěnému zvednutí. U vrat lze zároveň kombinovat mechanické zarážky s různými elektrickými prvky,“ doporučuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Rozhodně ale zabezpečte i okna, která jsou často ještě zranitelnější. „Skla oken se vyplatí opatřit mřížemi či bezpečnostní fólií, která zabrání jejich rozbití. Pomohou ale také třeba předokenní rolety. Ty jsou totiž opatřeny speciálními pružinami, které zabraňují mechanickému zdvihnutí a drží lamely v jedné rovině,“ doplňuje Přichystal.

Voda, sníh a vlhkost: Největší nepřátelé

Velké škody na budově může napáchat i vlhkost, která se v prochlazeném zdivu budovy kondenzuje při venkovním oteplení. Při zavátí sněhem může vlhkostí trpět i vnější fasáda budovy. Jako prevence kromě odhrabání sněhu poslouží třeba i přichycení nopové fólie kolem obvodových stěn. Ta zabrání kontaktu fasády se sněhem a dopřeje jí odvětrávání. Uvnitř chaty se poté doporučuje odstavit od stěn nábytek, aby za ním nevznikala plíseň, a vhodné je odvézt všechny lůžkoviny a bytový textil, který by mohl natahovat vlhkost.

Poškození vlhkostí či mrazem zabrání temperování chaty

Optimální obranu proti mrazu a vlhkosti pak představuje temperování, tedy kontinuální vytápění objektu tak, aby nevymrzal. U chat, v nichž přes celou zimu neplánujete pobývat, stačí temperovat na zhruba 5 °C. Temperování sice vyžaduje určité náklady, avšak má potenciál zabránit škodám, které mohou ve výsledku přijít ještě dráž. Pro vytápění lze volit ze široké škály zařízení, podle finančních možností i dostupnosti zdrojů, od vytápění elektrickými přímotopy s termostatem přes topení plynem až po automatické kotle na pelety či tepelná čerpadla.

Před tím, než finálně otočíte klíčem a necháte svou chatu přes zimu odpočívat, z ní také odvezte veškeré potraviny, aby nelákaly hlodavce. Aby se vám myši nezabydlely ve skříních, je dobré nechat je otevřené – hlodavci totiž preferují úkryt ve tmě. Samozřejmostí je také odpojení elektrických spotřebičů, přičemž ty menší, jako třeba varnou konvici, mikrovlnnou troubu nebo rádio, si raději odvezte, ať minimalizujete možné ztráty při vloupání.

Snížit jeho rizika lze řadou způsobů, které jsou popsány výše. Často však postačí se v nepravidelných intervalech poblíž chaty objevit, například kvůli odhrabání sněhu či pouze vizuální kontrole. „Uživatel tak má nejen přehled o aktuálním stavu budovy a jejího okolí, svou přítomností může odradit také nezvané hosty. Tato nicotná investice se tak ve finále může maximálně vyplatit,“ uzavírá Přichystal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA