REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového designu, založily v polovině minulého roku Asociaci českého průmyslového designu. Měla by navázat na tradici a úspěchy tuzemských firem a dát jim větší prostor i v mezinárodním kontextu. Design učí estetice, zvyšuje úroveň povědomí o vizuální komunikaci a přináší výrobcům nemalé konkurenční výhody.

„S iniciativou založit Asociaci českého průmyslového designu jsme přišli už v období jarního lockdownu. Uvědomili jsme si, že je nutné, aby náš obor, tedy design, měl pro stát a instituce reprezentativního zástupce. V říjnu na Designbloku jsme čerstvě vzniklou asociaci představili ministru průmyslu a obchodu, a tím zahájili veřejnou prezentaci nově vzniklého uskupení. Před námi je nyní spousta práce, ale český design uplatněný v českém průmyslu má tak silný potenciál, že věřím, že vynaložená energie přinese rychle výsledky,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok a iniciátorka vzniku Asociace českého průmyslového designu.

Zakládající členové jdou příkladem

K tomu, aby zdárně fungovaly všechny pilíře zdravého přístupu k průmyslovému designu, včetně zvyšování obecného povědomí u široké veřejnosti, je zapotřebí dle zástupců asociace především spolupráce a podpora ze strany státních a vzdělávacích institucí. Asociace by měla dlouhodobě upevnit pozici České republiky mezi evropskými průmyslovými výrobci a společně s orgány státní správy zlepšovat podmínky podnikatelům a podporovat průmyslový design jako jednu ze silných oblastí českého exportu. Mezi dlouhodobé deklarované cíle uskupení musí patřit podle níže uvedené ankety určitě podpora a propagace českého průmyslového designu, spolupráce se státními institucemi, odbornými a vysokými školami, podpora mladých talentů a nových digitálních technologií (včetně Průmyslu 4.0), rozvoj kooperace mezi členy asociace a v neposlední řadě vzdělávací činnost směrem k široké veřejnosti.

„Chceme dát zcela jasně najevo, že český průmyslový design, společně s technologickými inovacemi, bude posouvat naši ekonomiku směrem k vyspělému světu. Právě vysoká kreativita, výzkum a inovace budou definovat konkurenceschopnost naší země a budou tvořit hranici mezi vyspělým a rozvojovým světem. Chceme rozvíjet spolupráci se školami, státními institucemi a samozřejmě s co nejširším spektrem průmyslu. Chceme český průmyslový design rozvíjet, těžit z historie, a přitom se dívat dopředu,“ vysvětluje Martin Wichterle, majitel firmy Bomma.

„Český design je důstojným reprezentantem naší země v globálním měřítku a má samozřejmě i velký potenciál do budoucna. Jsem rád, že zde vzniká nová platforma, která český průmyslový design podpoří, vyzdvihne jeho přidanou hodnotu a přispěje k rozvoji kreativních talentů,“ dodává jednatel společnosti LASVIT, Aleš Stýblo.

„Asociace by měla také přispět ke kultivaci prostředí a vzdělávání veřejnosti v oblasti průmyslového designu, zájmové činnosti a ochrany duševních práv. Výhledově může mít asociace přesah i na zahraniční trhy. Základní cíle ale nyní směřují do míst, kde český průmyslový design vzniká. Vhodné prostředí umožní členům projekty úspěšně realizovat a podpořit tak povědomí o kvalitním českém designu,” uvádí generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

První kroky asociace

Mezi první logické kroky patřilo zařazení Asociace českého průmyslového designu do Národní inovační platformy (NIP) v Kulturním a kreativním odvětví, jež bylo ustaveno Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) za účelem odborné diskuse o hlavních prioritách budoucího zaměření jednotlivých sektorů v ČR. Scházejí se zde zástupci veřejné správy, vzdělávacích a vědecko-výzkumných institucí, výrobní podnikatelské a zástupci akademické sféry a také poskytovatelé nejrůznějších finančních podpor. Výsledky této diskuse pak tvoří hlavní cíle národních inovačních platforem a strategií MPO ČR. V současnosti tvoří Asociaci průmyslového designu významné firmy zastupující široké spektrum českého průmyslu, jako je ANV Knives, Bohematic, Bomma, Brokis, Egoé, Festka, G.Benedikt, Jánošík okna-dveře, Kovap, Lasvit, mmcité, M&T, Polstrin, Preciosa, Profil Media, Ravak, Rudolf Kampf, TON a USSPA.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Designblok

Zdroj: TZ Olověný Dušan

Letošní Olověný Dušan s důrazem na revitalizaci krajiny a recyklaci materiálů

Již 28.ročník tradiční studentské soutěže Olověný Dušan o nejlepší architektonické a designérské projekty se uskutečnil tak jako jiné akce ve virtuálním prostoru. Na své atraktivitě ovšem nic neztratil, obohacením byly sdílené přednášky, pestré složení mezinárodní poroty i živé vysílání slavnostního vyhlášení…

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Dvaadvacátý ročník Designbloku stihl relativně bezpečnou dobu v době nákazy koronaviru a vydařil se. Přišlo více než 15 tisíc lidí, rozdány byly ceny v jedenácti kategoriích, odborná porota ocenila produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal…

Začal Designblok 2020

Začal Designblok 2020

Po pěti velmi úspěšných letech na pražském Výstavišti bude letošní hlavní výstava v  bývalém klášteře svatého Gabriela v Holečkově ulici. Prostor nabídne atraktivní kontrast historických prostor a současného designu.

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA