REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Data ze sčítání lidu používají jak stavební firmy, tak developeři

Letos na jaře proběhne po 10 letech nejen sčítání lidu, ale také domů a bytů. Na základě těchto informací lze odhadnout, kde se bude v následujících letech více stavět, nebo kde je naopak bytová výstavba nejmladší.
Zdroj: Fotolia.com - olesya-shelomova

Data ze sčítání používají jak stavební firmy, tak developeři. Pomáhají jim rozhodnout zda, kde a jaký typ výstavby zahájit

„Výsledky sčítání jsou podkladem i během přípravy rozvojových programů bydlení, záměrů rozvoje infrastruktury nebo plánování sítí služeb. Jako informační zdroj slouží nejen veřejné správě, ale i komerčním subjektům pro analýzy jejich podnikatelských záměrů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Dobrým příkladem jejich využití může být proces rozhodování o lokalizaci průmyslové zóny. Je důležité vědět, kolik lidí v oblasti žije, jaká je jejich věková a vzdělanostní struktura, jaká je zaměstnanost v konkrétních odvětvích ekonomiky, jaká odvětví se v oblasti koncentrují a kam lidé zaměstnaní v určitých profesích jezdí za prací. „Demografická data v lokalitách, ve kterých stavíme naše průmyslové parky, jsou pro nás důležitá i proto, že zajímají naše nájemce. Ti potřebují vědět, zda v místě, kde otevřou provoz, seženou kvalifikované zaměstnance, případně jaké jsou v regionu obvyklé dojezdové vzdálenosti. Data získaná při sčítání jsou proto vhodným zdrojem,“ říká Daniel Kubizňák, šéf developmentu v P3 Logistic Parks.

Výstavba a rekonstrukce domů a bytů se dá díky sčítání snadno plánovat

Díky datům z minulého sčítání víme, že v roce 2011 v České republice stálo přes 2,158 milionů domů s více než 4,757 miliony byty. Od té doby se postavilo dalších téměř 290 tisíc nových bytů.

Z pohledu firem, které se zabývají bytovou výstavbou nebo rekonstrukcemi, je zajímavé znát stáří bytového fondu nebo materiál nosných zdí. Naprostá převaha domů u nás (89 %) je postavená z kamene, tvárnic, cihel nebo jejich vzájemné kombinace. Většina domů z nepálených cihel byla postavena před sto lety, panel se začal používat už v poválečném období, ale nejvíce v 70. až 90. letech minulého století. Na přelomu milénia se pak do popředí zájmu dostaly dřevostavby.

V nejstarších domech bydlí obyvatelé Karlovarského kraje, průměrné stáří bytových a rodinných domů se tam podle výsledků sčítání z roku 2011 blížilo 60 letům. Pokud se podíváme pouze na bytové domy, ještě starší byly v Praze, srovnatelně na tom byly bytové domy v Libereckém kraji a jen o něco málo mladší byly bytové domy v krajích Královéhradeckém a Ústeckém. Tam zároveň najdeme v průměru i nejstarší rodinné domy v republice, i více než 60 let bez zásadní rekonstrukce.

Svůj byznys plán mohou o data ze sčítání doplnit i výrobci nebo opraváři výtahů. Při sčítání v roce 2011 se zjišťovala vybavenost domů výtahem. Bytových domů se čtyřmi a více nadzemními podlažími bylo před deseti lety téměř 114 tisíc. Výtahem disponovaly více než dvě pětiny z nich.

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Tokio, zdroj: Fotolia.com - Sean Pavone Photo

Bytová bublina? Průměrná cena bytu v Tokiu překonala rekord ze spekulativního roku

Průměrná cena nového bytu v Tokiu a okolí překonala rekord z roku 1990, kdy na realitním trhu splaskla spekulativní bublina. Průměrný byt se tam loni prodával za 62,6 milionu jenů (11,9 milionu Kč), informovala dnes agentura Kjódó. Server Statista uvádí, že průměrný byt v Tokiu měl v roce 2020 rozlohu 61,7 metru…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Vojtech Herout

Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 procent, v ČR o 100 procent

Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly…

Zdroj: Fotolia.com - manuel

Překvapení na českém realitním trhu podle Flat Zone a Víta Sourala

V Praze je to teď asi 2700 nových bytů, což je strašně málo. Navíc se za poslední rok nabídka zredukovala asi o padesát procent. "Po vypuknutí pandemie COVID-19 se byty se začaly prodávat v mnohem větších objemech, skoro dvakrát více než před covidem. A ten trend nezpomalil," říká shrnuje Vít Soural z Flat Zone.

Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.

REKLAMA
REKLAMA