Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opracované cihly versus přírodní kámen

Když přijde na volbu materiálu, preferujete raději suroviny, které jsou stejné, to znamená, že každá má identický tvar a hmotnost nebo raději dáváte přednost materiálům, které jsou přírodní a přirozeně je každý jedinečný?
Zdroj: Joanne Dale / Shutterstock.com
Zdroj: Joanne Dale / Shutterstock.com

Oba mají své výhody i nevýhody a záleží také na tom, co se chystáte postavit. Dnes se zaměříme na umělé a přírodní kameny.

Do kterého tábora spadáte?

Máte raději cihlu nebo přírodní kámen? V následujících řádcích vás seznámíme se základními vlastnostmi obou materiálů a jejich volba je pak pouze na vás. Dopředu nám je ale jasné, že se lidé dělí na dva tábory.

  • Jeden miluje cihly a jejich estetičnost,
  • a ten druhý naopak přírodní kámen a jeho neuspořádanost.

Je to vlastně stejné jako v případě vánočních stromečků. Buď si pořizujete každý rok nový vánoční strom, který je čerstvě pokácený, anebo raději preferujete klasický umělý vánoční stromek, který je držákem a každý rok ho máte po ruce.

Cihly aneb umělé kameny

Klasikou pro stavbu jsou cihly, lidmi uměle vytvořené stavební kameny, které mají jednu velikou výhodu: všechny mají pravidelný tvar a stejné rozměry. Hlavními výhodami cihel jsou pevnost, schopnost akumulovat teplo, jsou ekologicky nezávadné a mají dobré zvukové izolační vlastnosti. Také se dají použít bez omítky a docílíte tak estetického vzhledu zdi.

Přírodní kameny

Přírodní stavební kameny se od cihel liší zejména v tom, že každý kus je originál. Zároveň je přírodní kámen nejstarší stavební surovinou, kterou lidé používali. Mezi jeho skvělé vlastnosti patří to, že má dlouhou životnost, je dobře dostupný a za příznivou cenu a má širokou škálu využití. Kromě zdí se z něj dá sestavit i dlažba, obklady anebo použít na dekoraci.

Do kterého z táborů spadáte vy? Milujete rovné linie cihel nebo dáváte přednost přírodnímu vzhledu?

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.

Přenosová soustava, ilustrační obrázek, fotolia, Gina Sanders

ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

REKLAMA