REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zámky APERIO s bezdrátovou komunikací nyní i v České republice

Jedna karta místo stovek klíčů, jeden nenápadný výstupek na stropě kanceláře místo desítek metrů kabeláže, jeden centrální server místo složitého nastavování přístupových práv – to je elektronický zámkový systém Aperio, který uvádí na trh švédská společnost ASSA ABLOY. Ta v Čechách vlastní například známou značku FAB. Aperio ale připomíná běžný zámek jen na povrchu. Uvnitř skrývá elektroniku, která byla ještě nedávno spíše záležitostí sci-fi filmů.
Zámky APERIO s bezdrátovou komunikací nyní i v České republice

Místo klasického ozubeného klíče odemyká dveře se systémem Aperio takzvaná RFID karta. Vypadá jako obyčejná bílá kreditka nebo přívěšek na klíče a k zámku ji stačí přiložit, aby poslušně cvakl a pustil vás dál – samozřejmě jen v případě, že zrovna vaše karta má k dotyčným dveřím přístup. To zámek zjistí komunikací s centrálním serverem, který může být třeba na jiném patře budovy a k němuž informace proudí přes tzv. HUB, nenápadnou „krabičku“ na stropě.

Až o 90 % méně kabelů

Každý zámek Aperia obsahuje bezdrátový vysílač, který běží na standardní baterie, a nepotřebuje tedy ke svému napájení žádné dráty. Jediný komunikační HUB pak dokáže pokrýt až osm zámků v okruhu pětadvaceti metrů – snadno tak zvládne řídit přístupy pro celou kancelářskou budovu střední velikosti.

„Velkou výhodou Aperia je velmi snadná instalace a variabilita jeho použití,“ popisuje Štěpán Srdečný z ASSA ABLOY. „Nemusíte upravovat dveře, složitě protahovat kabely ani nic podobného. V podstatě jen vyměníte vložku nebo kování a necháte celý systém nakonfigurovat ve vašem stávajícím přístupovém systému. Aperio navíc podporuje naprostou většinu typů RFID karet, které jsou na českém trhu k dostání.“ Znamená to, že na zámky systému Aperio lze přejít i v případě, že již některý z elektronických systémů zabezpečení používáte. Přechod na Aperio je velmi rychlý a jednoduchý. „Jedná se o jeden z nejrychleji nainstalovatelných přístupových systémů na trhu,“ potvrzuje Štěpán Srdečný.

Nonstop kontrola 24 hodin denně

Oproti běžným zámkům má Aperio ještě jednu výhodu – ať už se snaží kdokoliv dostat kamkoliv, „oči“ systému jej vidí. Centrální systém vždy online zaznamenává, kdy byla použita jaká karta, kdy kdo otevřel které dveře, a dokonce i pokusy o otevření kartou, která nemá ke dveřím přístup. Snadno tak lze monitorovat, kdo využíval jakou místnost. V případě použití samozamykacího zámku Aperio odpadají i starosti se zamykáním. Po zavření se zámek sám znovu uzamkne, z vnitřní strany jsou ovšem dveře díky panikové klice neustále odemčené – to pro případ požáru či nutnosti rychlého úniku z místnosti.

S Aperiem tak z kanceláře vzniká zabezpečená pevnost. Bez karty, kterou lze zfalšovat jen nesmírně obtížně, se dovnitř nikdo nedostane. Vševidoucí oko správce vidí přesně, kde se co šustne, a zámky samotné samozřejmě mají certifikaci na nejvyšší bezpečnostní třídu.

„Celý systém byl vyvinut v Německu. V současné době máme vedle unikátní podpory mnoha přístupových systémů k dispozici i komplexní produktovou řadu výrobků: dveřní kování, cylindrické vložky, HUBy, čtečky, dveřní kontakty atd.,“ doplňuje Štěpán Srdečný z ASSA ABLOY. Mezi společnosti, které se rozhodly systém Aperio ve svých budovách využívat, patří například Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií v Jihlavě, Technologický park Písek nebo nové sídlo Povodí Vltavy v Praze.

Více informací se dozvíte na www.assaabloy.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Zdroj: Adobestock – mRGB

Jak na vedro ve městech? Vídeň testuje nový druh asfaltu

Rakouská metropole hledá další inovativní řešení, jak čelit rostoucím teplotám ve městě. Letos na jaře proto zahájila testování čtyř nových typů asfaltových směsí, které lépe odolávají vysokým teplotám a umožňují vsakování dešťové vody. Zátěžové zkoušky alternativních povrchů na cyklostezce u řeky…

Zdroj: redakce

Jak efektivně hospodařit s dešťovou vodou ve městech? Řešení se šije na míru dané lokalitě. Základem je zadržet a využít vodu v místě dopadu

Ve městech často zcela zbytečně mizí až 70 % dešťové vody přímo do kanalizace. To nejen přetěžuje kanalizační systém, ale zároveň přispívá k úbytku podzemních vod. V revitalizovaných městských územích je přitom možné tomuto jevu účinně bránit. Právě tato témata byla jedním z hlavních bodů odborné…