Dnešní okenní sklo je skládačka z několika různých komponent. Každá z nich má své technické vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu ve složeném okenním skle. Základními prvky jsou:
- Skleněné tabule
- Distanční rámeček
- Těsnící tmel
- Meziskelní prostor
Rozhovor o sklech a jejich technických vlastnostech
Skleněné tabule
Mohu být z čirého nebo extra čirého (zabaveného nazelenalého odstínu) skla, upraveného skla pokovením, popřípadě ze skla různé tloušťky. Sklo může mít velký vliv na akustiku nebo na prostupnost tepla a světla. Opatření proti hluku (silnější skleněná tabule nebo ještě lépe vrstvené sklo) nebo přehřívání interiéru (pokovená, zabarvená) je možné u izolačního skla kombinovat se základní požadovanou vlastností tzv. Účkem tedy schopností zabránit úniku tepla. Je potřeba vždy optimalizovat návrh skleněných ploch a architektonický návrh například tvarem a rozmístěním, vnějším zastíněním, úvahami o typu skla na základe orientace světových stran atp.
Distanční rámeček
Jedná se o rámeček oddělující od sebe jednotlivé skleněné tabule. Dnes se nejčastěji využívají rámečky kompozitní, mají velký vliv na přenos tepla skrze obvodové části skla.
Těsnící tmel
Díky němu drží celá skládačka skla pohromadě. Je po obvodu skla a zamezuje přístup vzduchu do meziskelního prostoru.
Meziskelní prostor
Jedná se o „prázdno“ mezi skly. Nejčastěji se zde nachází některý ze vzácných plynů, které zlepšují tepelně-izolační vlastnosti skla. Jde o argon, v některých případech se pro dosažení ještě lepších parametrů používá i krypton.
Věříte mýtům o oknech?
„Dvojsklo stačí, do celého domu dám samozřejmě stejná skla, všechna skla jsou stejná – rozhodovat se stačí podle ceny,“ a další mýty kolují okolo okenních skel mezi stavebníky. Kam se posunuly technické vlastnosti skel? Okenní skla mohou výrazně přispět k akustické, světelné i tepelné pohodě v interiéru. Musí se však správně navrhnout a zoptimalizovat na konkrétní projekt. Existuje k tomu i šikovná aplikace, která spočítá technické parametry navrženého zasklení.
Více o sklech v rozhovoru s Michalem Širokým ze společnosti SaintGobain BuildingGlass.
Sdílet / hodnotit tento článek