Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

PP-RCT posouvá vodovodní rozvody výš

Než se kvalitní čistá pitná voda dostane k vodovodnímu kohoutku, musí putovat i několik kilometrů pod zemí a pak desítky metrů ve zdech domů. Aby si uchovala svou kvalitu, je potřeba pro její rozvody volit kvalitní materiál. Trendem je v současné době polypropylen nové generace PP-RCT. Ve srovnání se svým předchůdcem se vyznačuje výrazně lepší tlakovou odolnosti při vyšších teplotách, a tím i možností širšího využití - nejen pro vnitřní rozvody vody, ale i topení a klimatizace.
Zdroj: Wavin

Nová generace polypropylenu PP-RCT (Polypropylene Random Cristallinity Temperature), která se dnes stále více prosazuje při výrobě trubek, má oproti dříve nejčastěji využívanému materiálu PP-R výrazně lepší fyzikální vlastnosti. Díky změněné krystalické struktuře jde zejména o vyšší tlakovou odolnost při vyšších teplotách a dále větší pevnost, díky níž mohou mít trubky slabší stěny, čímž dochází k úspoře materiálu a téměř stejným nákladům při výrobě, jako je tomu právě u PP-R. Zmenšením tloušťky stěny trubek se pak zvyšuje jejich průtočnost, a to až o 37 % a snižuje celkovou tlakovou ztrátu systému. Nový materiál PP-RCT se začíná vedle trubek objevovat i v případě tvarovek. S kompletním portfoliem tvarovek o průměrech 40, 50, 63, 75, 90, 110, 125, 160, 200 a 250 mm přišel například výrobce Wavin Czechia, během podzimu přejde na nový materiál i ve výrobě tvarovek o průměru 32 mm. Kromě toho, že tento materiál propůjčuje tvarovkám všechny zmíněné výhody, jako vyšší tlakovou odolnost při vyšších teplotách a větší pevnost, tak jsou až o třetinu lehčí, díky čemuž usnadňují instalaci.

PP-RCT pro náročné projekty

Potrubí z PP-RCT se dosud využívalo spíš pro náročnější projekty a objekty, u nichž se očekává větší zátěž, tendence však je povýšit s nimi všechny instalace a posunout je výš ke splnění požadavků na hygienicky nezávadné, kvalitní a náročné realizace.

K dispozici je buď populární vícevrstvá trubka Fiber Basalt Plus, ve které výrobce zkombinoval materiál PP-RCT s čedičovými vlákny, nebo jednovrstvá celoplastová trubka EVO.

Čedič (basalt) je materiál sopečného původu, který je právě pro svou odolnost běžně využíván v automobilovém průmyslu, při výrobě čepelí větrných mlýnů či pro komponenty letadel. Trubky Fiber Basalt Plus mají díky své konstrukci třikrát menší teplotní délkovou roztažnost v porovnání s celoplastovými trubkami z PP-R. Vykazují i vyšší tlakovou odolnost při vysokých teplotách (až o 50 %), teplotní odolnost dle reálných měření až 95 °C, vyšší průtočnost o 20 % a nižší hmotnost o 15 %. Trubky Fiber Basalt Plus jsou vhodné i do náročných podmínek a získaly již celou řadu ocenění.

V trubkách EVO je vzhledem k lepším vlastnostem použitého materiálu PP-RCT možné pro stejné aplikace použít trubky se slabší tloušťkou stěny, než mají trubky PP-R. Trubky EVO jsou o 28 % lehčí a nabízejí o 37 % větší průtočnost ve srovnání s trubkami z PP-R PN 20, což umožňuje používat potrubí menších dimenzí a zajišťuje tak finanční úsporu.

Vysoká tlaková odolnost, dlouhá životnost

Nový typ polypropylénu má nejen vyšší tlakovou odolnost při vyšších teplotách média (od 70°C výše), ale také dlouhou životnost. Ta je charakterizována v závislosti na teplotě a tlaku media tzv.„životnostními“ křivkami – izotermy. Zatímco tvar křivek materiálu PP-R je pro teploty nad 70°C lomený a dochází k rapidní snížení tlakové odolnosti a životnosti trubek, křivky materiálu PP-RCT mají vždy lineární průběh, stejně jako například křivky síťovaného polyethylenu (PEX).

Pevnostní izotermy PP-R a PP-RCT

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lucaz80

V Brně vznikne městská firma, bude se starat o solární panely na střechách

V Brně vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno nazvaná Sako Brno Solar, která se bude starat o umístění a provoz solárních panelů na střechách městských objektů. Vznik firmy dnes schválili zastupitelé. Město chce do pěti let za více než miliardu umístit panely na 500 střech jako například domovy seniorů,…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Energetický úřad navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s DPI

Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s možným přechodem klientů do záchranného režimu dodavatele poslední instance (DPI) v případě, že jejich současný dodavatel ukončí dodávky energie. Úřad chce nově režim DPI také pro velkoodběratele, diskutovat bude také o výši záloh a…

Zdroj: Zehnder

Redakční návštěva: Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů:…

Zdroj: AXIS

První IP kamera slaví 25. výročí. Čím byla tak přelomová?

Tak jako byl prvním světovým, evropským a také českým „lidovým“ počítačem Sinclair ZX Spectrum, tak první světovou a evropskou IP kamerou byl AXIS NetEye 200. A právě tato kamera, která byla základním kamenem přechodu mezi CCTV (Closed-circuit television) a VSS (Video surveillance systems for use in security…