REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Náměstí zmizelo pod křižovatkou. Pro lidi je to nepříjemné místo. Řešením má být architektonická soutěž

Problém, který sužuje nejedno české město. Veřejný prostor, v minulosti sloužící přirozeně pěším, pořádání trhů nebo pomalu projíždějícím koňským povozům, byl přetvořen pro účely pohodlné automobilové dopravy. Na pěší se zapomnělo. Dnes se podíváme na příklad Červeného Kostelce, kde náměstí spolkla velká křižovatka. A co se s tím dá dělat? Přinese řešení architektonická soutěž?
Foto: Redakce ESTAV.cz

Redaktor portálu ESTAV.cz se vydal prozkoumat tento fenomén do malého města mezi Orlickými horami a Krkonošemi na Náchodsku. Již z lokality je asi patrné, že morfologie terénu (tedy pahorkaté území mezi dvěma pohořími) zde určovala v historii trasy, kterými lidé krajem putovali. Na křižovatkách těchto cest často vznikala poutní či obchodní místa, osady nebo celá města. Tyto trasy se nezměnily dodnes.

Poslechněte si rozhovor:

Automobilová doprava spolkla prostor mezi krásnými budovami

Co se změnilo je styl dopravy. Ta se zrychlila, stala se více individuální, více hlučnou, nebezpečnou pro chodce, vyžadující více prostoru ve městě. A hlavní slovo v plánování města měli dopravní inženýři. A tak se v Červeném Kostelci z náměstí, které bývalo živým místem setkávání (a poklidného vyhýbání se) různých typů dopravy, stala křižovatka pěti stýkajících se cest, motající hlavu nejen čerstvým absolventům autoškol. Kde jsou auta, tam nejsou lidé. Těm zbyly jen úzké chodníky po okrajích prostoru, dnes nazývaného náměstí T. G. Masaryka. Napříč prostorem projít nelze, míst k setkávání je zde poskrovnu.

„Náměstí kvůli tomu neplní svoji funkci,“ zmiňuje základní fakt městský architekt Lukáš Ehl v rozhovoru pro ESTAV.cz, který si můžete pustit ze záznamu výše.

Co se také jen málo změnilo jsou budovy okolo. Za pozornost stojí především monumentální barokní Kostel svatého Jakuba Většího, na kterém se úzce podílel i slavný Kilián Ignác Dientzenhofer nebo historická radnice, která dodnes slouží jako sídlo starosty.

Architekt Lukáš Ehl vysvětluje posluchačům místní situaci. Na akci Den Architektury. V pozadí kostel Sv. Jakuba Většího, uprostřed pěticestí ovládané automobily, silnice I/14 a parkoviště. Foto: Redakce ESTAV.cz

Tento stav je ale dlouhodobě neudržitelný, náměstí projde v následujících letech spíše kosmetickými úpravami, bez nutnosti zasahovat do dopravní situace. Rozšíří se plochy zeleně, zajistí se bezpečnější pohyb chodců, vytvoří alespoň malé pobytové plochy. To vše s ohledem na poměr cena/výkon, do doby, než bude jasné, jak s náměstím naložit v delším časovém horizontu.

Město chystá architektonickou soutěž

„Město má zájem na vyřešení tohoto prostoru. Je to dlouhodobý problém, o kterém se ve městě léta diskutuje a každé vedení ho více či méně posouvá vpřed. Ve spolupráci s městským architektem chystáme nyní architektonickou soutěž,“ komentuje starosta města Rostislav Petrák.

Lukáš Ehl doplňuje: „Bude se jednat o speciální typ architektonické soutěže. Na základě zaslaných portfolií architektonických ateliérů budou účastníci přizváni k tvorbě zadání. S nimi bude teprve konzultováno zadání celé soutěže, jelikož se jedná o velmi náročnou urbanistickou situaci. Teprve na základě takto generovaného zadání budou ateliéry soutěžit návrh.“

Městský architekt ukazuje studii dočasného řešení náměstí, která má za cíl sblížit opět lidi a náměstí. Foto: Redakce ESTAV.cz

Proč je situace takto speciální? Proč má město zájem na revitalizaci zdánlivě beznadějného prostoru? Jaký názor má městský architekt a starosta? Poslechněte si celý rozhovor redakce ESTAV.cz.

Spolupráce s kvalitními architekty se městu vyplácí

Červený Kostelec, byť se jedná o malé příhraniční město, dlouhodobě spolupracuje s městským architektem a zakládá si na vypisování architektonických soutěží. Do soutěží v Červeném Kostelci se hlásí i zvučná jména české scény.

Není pravda, že by se v architektonických soutěžích muselo jednat jen o velké stavby. V Kostelci soutěží i parkové úpravy nebo v této době dokončovaná realizace drobné kavárny, nové stavby do revitalizovaného parku. Poslední dokončenou soutěží s vybraným vítězem je pak projekt revitalizace Smetanových sadů, kde se pořádá tradiční mezinárodní folklórní festival. Tradice dobré architektury je v Kostelci znát a je dobře, že nezamrzla jen u Dientzenhofera. O tom, jak pracuje městský architekt na malém městě jsme si povídali v předchozím rozhovoru.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační obrázek Zdroj: AdobeStock - petr84

Městský architekt je důležitý moderátor výstavby v území. Mělo by ho mít každé město, říká starosta

Jakou roli hraje městský architekt v plánování měst a jeho investic? Proč by každé město mělo mít svého architekta? Jaký je jeho přínos? A je městský architekt pouze výsadou velkých měst? Vydali jsme se to s redakcí zjistit do nevelkého města na severovýchodě Čech – Červeného Kostelce. Povídali jsme si se starostou…

Vizualizace: Vítězný Tým - Piotr Person a spol.

Nová čtvrť v Náchodě: Vítězný návrh je od architektů z nedalekého z Polska

Skupina čtyř architektů z Polska zvítězila v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži města Náchoda na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Do soutěže radnici přišlo 26 návrhů od architektů z Česka i ciziny. Do druhého finálového kola postoupilo pět ateliérů. Výsledky, jak o…

Jedna z mála pozůstalých budov Tepny, velká továrna v srdci města prodělala dramatický vývoj

Brownfield v srdci města hledá novou tvář. Mezinárodní architektonická soutěž pro Tepnu

Město Náchod vypíše začátkem května mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. V lokalitě nedaleko náchodského zámku o rozloze téměř tří hektarů by měla vzniknout nová městská čtvrť pod názvem Nová Tepna. ESTAV.cz se tomuto území dlouhodobě…

Tepna

Na plochu po staré textilní továrně vypíše Náchod architektonickou soutěž

Město Náchod začalo chystat urbanisticko-architektonickou soutěž na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Administraci soutěže pro město udělá pražská společnost MOBA studio. Firma zpracuje i územní studii a urbanistické řešení lokality, což by mělo trvat asi jeden rok. Řekla to mluvčí…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA