Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. V následujícím měsíci se uskutečnilo největší množství změn dodavatelů. Po Bohemia Energy skončily i firmy Kolibřík energie s 28.000 klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, která dodávala zhruba 3000 klientů, a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům. Činnost ukončila také společnost Energie pro Tebe, která dodávala plyn více než třem stovkám odběratelů, a Český Energetický Dodavatel, který měl více než 7000 odběratelů.
Podle dřívějších vyjádření analytiků si zákazníci, kteří museli změnit dodavatele, bez výjimky u nových dodavatelů významně pohoršili. Na trhu podle nich není produkt, který by se jen trochu blížil podmínkám, na které byli zákazníci zvyklí u Bohemia Energy.
"Konec roku bývá tradičně obdobím, kdy se mění ceny energií a k novým dodavatelům přechází nejvíce zákazníků. Rok 2021 byl ale naprosto výjimečný. Kvůli krachu Bohemia Energy a následně dalších menších dodavatelů musely hledat jiného dodavatele elektřiny i plynu stovky tisíc odběratelů, rekordní počet změn je toho smutným důsledkem," řekl analytik ENA Jiří Gavor.
Vzhledem k extrémnímu nárůstu velkoobchodních cen, které dodavatelé se zpožděním promítají do své nabídky, šlo tentokrát při změnách dodavatelů podle něj vesměs o výrazné zdražení. "V normálních časech tomu bývá naopak, k většině změn dodavatele dochází v souvislostí s lepší nabídkou a nižší cenou. Na lepší konečné ceny si ale budeme muset ještě počkat," řekl Gavor.
Zdražování pokračuje
Se zdražováním elektřiny i plynu musí zákazníci počítat i letos, vyšší ceny oznámila řada dodavatelů. Například Pražská teplárenská zvýšila ceny od 1. prosince. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více. ČEZ zdražil od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku nezdražila, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k loňskému 1. září, navýšení bylo o sedm procent.
Plně liberalizovaný trh s elektřinou je v České republice od roku 2006, trh s plynem od roku 2007. Od té doby si mohou sami zákazníci vybírat svého dodavatele energií.
Sdílet / hodnotit tento článek