REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hromadný výprodej ruských nemovitostí v České republice se nekoná. Neprodávají se pod cenou

KOMENTÁŘ: Hromadné výprodeje nemovitostí ruských vlastníků se zatím nekonají. A už vůbec ne dvacet procent pod tržní cenou, jak uvádějí některá média. Je pravdou, že v poslední době zaznamenáváme větší počet dotazů ze strany ruských občanů, nicméně ve většině případů se jedná jen o konzultace. Realitní makléřka Lucie Tůmová komentuje exkluzivně pro ESTAV.cz.
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein

Vzhledem k absenci legislativy umožňující České republice vytvoření vlastního sankčního seznamu, zmrazování či zabavování majetku cizinců a k dalším okolnostem, které mohou případný prodej v současné době komplikovat (zejména u Rusů, kteří nežijí v ČR), většina z nich zatím vyčkává, jak se bude situace nadále vyvíjet. Ti, kteří přece jen své nemovitosti do nabídky již dali, prodávají za běžné tržní ceny. Zatím není důvod prodávat levněji.

Pokud by mělo dojít k zásadní změně a Rusové by byli nuceni své nemovitosti rychle prodat, nepředpokládáme, že by to mělo zásadní dopad na trh. Možná v některých lokalitách po omezený čas, nicméně v celorepublikovém měřítku nebude počet těchto nemovitostí dostatečný, aby výrazně ovlivnil celkovou situaci na trhu s bydlením.

Zejména co se týká standardních bytů. U luxusních bytů a dražších domů, kde evidujeme obecně mírný pokles poptávky již po několik měsíců, by mohl případný skokový nárůst nabídky mít daleko větší vliv na vývoj cen nemovitostí tohoto typu.

Zatímco v segmentu prodejů k výrazným změnám nedochází, zcela jiná je situace na trhu s nájmy, který teď po covidovém propadu zažívá boom. Spolu se zdražováním nemovitostí v poslední době, zpřísňováním podmínek a zvyšujícím se úrokům u hypoték se vlastní bydlení stává nedostupným pro stále větší skupinu obyvatel. Když k tomu přičteme počet migrantů, kteří tu pravděpodobně zůstanou delší dobu, poptávka po nájemním bydlení i nadále poroste. 

Bonitnější klientela tak má další motivaci kupovat investiční byty. Nejen že ochrání jejich prostředky před inflací, nesou příjmy z pronájmu, ale z dlouhodobého hlediska také poroste v čase jejich tržní hodnota. Koupě nemovitosti je sice konzervativní, ale stále velmi oblíbenou a jednou z nejbezpečnějších investic. V konečném důsledku se tak postupně bude snižovat poměr vlastnického bydlení, který u nás historicky vždy převládal.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, která se na trhu nemovitostí pohybuje od roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, vzdělává laickou i odbornou veřejnost, je lektorkou Cardiff Academy pro programy Real Estate a podílela se na vzniku několika realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Zdroj: Adobestock –  Atstock Productions

Úspěšný prodej nebo pronájem: krok za krokem

Stěhování je prakticky nevyhnutelnou součástí života a důvody, proč se lidé rozhodnou změnit své bydliště, mohou být různé. Může to být nedostatek místa pro rozrůstající se rodinu nebo naopak příliš mnoho prostoru poté, co děti odešly z domova. Změna zaměstnání a potřeba být blíže nové práci je dalším…