"Česko může dát k dispozici zbraně, které mají původ v ruské produkci a které by Ukrajina bezprostředně využila, a my můžeme pomoci české armádě, aby si udržela potřebnou sílu. Nazýváme to řetězovou výměnou," řekl Scholz. Podrobnosti o tom, jaké zbrojní vybavení by Česko od Německa mohlo získat, ale neuvedl, podle Fialy se to však týká těžké techniky.
Dalším stěžejním bodem jednání Scholze a Fialy byla energetická nezávislost na Rusku. Německo a Česko vytvoří podle Fialy pracovní skupinu, která rozpracuje možnosti případného českého využívání budoucích německých terminálů na LNG.
Fiala také poděkoval Scholzovi, že je Německo připraveno jednat o tom, jak co nejefektivněji navýšit kapacitu Transalpinského ropovodu (TAL). Ten vede do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL. Posílení kapacity ropovodu TAL je pro Česko podle Fialy klíčem k tomu, aby mohlo zavést embargo na ruskou ropu.
Energetická bezpečnost Evropy bude podle premiéra Fialy jedním z klíčových témat českého předsednictví Evropské unie. "Je jasné, že české předsednictví bude výrazně ovlivněno ruskou agresí na Ukrajině a jejími důsledky. Určitě jedním z velkých témat českého předsednictví musí být energetická bezpečnost a energetická soběstačnost," zdůraznil.
Jednání se Scholzem, na které navázala společná pracovní večeře, bylo vrcholem Fialovy dnešní cesty do Berlína. Pro premiéra to byla první návštěva německé metropole od nástupu do funkce předsedy vlády.
Před Scholzem, který Fialu přijal s vojenskými poctami, se premiér sešel se spolkovým premiérem Frankem-Walterem Steinmeierem. S ním rovněž hovořil o ruské invazi na Ukrajinu a česko-německých vztazích a spolupráci.
Po příletu do Berlína uctil Fiala ve věznici Plötzensee památku obětí, které tam popravili nacisté. Mezi popravenými bylo i 701 československých občanů. Poté navštívil Německou společnost pro zahraniční politiku (DGAP).
Sdílet / hodnotit tento článek