REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dotace na nový kotel na plyn, biomasu nebo na tepelné čerpadlo pro nízkopříjmové domácnosti na Plzeňsku

Nízkopříjmové domácnosti v Plzeňském kraji mohou od 16. května do konce srpna žádat o dotaci na pořízení ekologického vytápění. Předpokládá se, že ministerstvo životního prostředí pro region vyčlení až kolem 500 milionů korun, ale pomoc se bude týkat jen lidí s nízkými příjmy, což je velká změna proti dřívějším výzvám, řekl to novinářům náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Dotaci lze využít na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel a kotel na biomasu.
Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, kange_one
Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, kange_one

"Zájemci by si určitě měli zažádat do konce srpna a měli by požádat i ti, kteří nemají úplně jasno o výměně, protože není problém potom od žádosti odstoupit bez penalizace," uvedl Bernard. Podle něj je peněz dost, kraj zatím eviduje "předžádosti" v celkové výši 156 milionů korun.

Základním kritériem pro přidělení dotace je, aby výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti nepřesáhla za rok 2020 sumu 170.900 korun, tedy 14.242 Kč na osobu měsíčně. Starobní důchodci nebo invalidní důchodci třetího stupně nebudou muset příjmy dokládat.

Maximální výše dotace je stanovena na tepelné čerpadlo 180.000 Kč (dosud byla 130.000 Kč), na kotel na biomasu 130.000 Kč, na plynový kondenzační kotel 100.000 Kč. Na výměny provedené od 1. ledna 2021 bude poskytnuta podle Bernarda podpora až 95 procent ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace. U plynových kondenzačních kotlů je úhrada způsobilých výdajů garantována pouze v případě, že už byla výměna provedena anebo když má žadatel závaznou objednávku s termíny 1. ledna 2021 až 30. dubna 2022.

"Trendem do budoucna asi bude, že plyn se podporovat nebude. Ale program byl připravován v době, kdy mezinárodní politická situace byla úplně jiná," řekl Plíhal. Pokud někdo už uhelný kotel vyměnil za plynový nebo na něj už má objednávku do 30. dubna, tak by podle něj teď bylo nefér říct mu, že už to nejde. "To už bude asi stop stav, i když definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Je to teď v rámci vyjednávání mezi Evropskou komisí a Českou republikou," uvedl. Podle Plíhala je rizikem, když si dnes lidé pořídí plynový kotel. My umožňujeme občanům, kteří už si podali předžádost, že si ještě mohou změnit způsob vytápění, uvedl.

Podle Bernarda je škoda, že se podporovaly a stále podporují plynové kotle. "A je i škoda, že když má dnes někdo plynový kotel, i když kondenzační, tak se neumožňuje dát dotace třeba někomu, kdo by si místo něj chtěl dát třeba tepelné čerpadlo místo plynu. Jednáme o tom ve Sněmovně a chceme výjimku od EU, aby se podporovaly i výměny plynových kotlů, protože my teď potřebujeme eliminovat i plyn," uvedl poslanec Bernard.

Žádosti jsou přijímány výhradně elektronicky. Více informací je naleznete na stránkách Plzeňského kraje.

Od roku 2016 přišlo do Plzeňského kraje 790 milionů korun na výměnu starých nevyhovujícího kotlů v 7000 domácnostech z tehdy odhadovaných celkem 40.000 nevyhovujících lokálních topenišť na tuhá paliva, které si lidé měli vyměnit také kvůli nové legislativě. "Z toho 88 procent dala EU," uvedl Bernard. Podle něj 51 procent podpory dosud šlo na tepelná čerpadla, přes 17 procent na kondenzační kotle a necelých 15 procent na kombinaci spalování uhlí a biomasy. Podle šéfa krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala je na tom plzeňský region s kvalitou ovzduší relativně dobře. "Hlavními problémy na území jsou lokální topeniště plus doprava. Takže proto je velice důležité vyměnit i ty staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Nejde jenom o CO2 a polétavý prach, ale hlavně o karcinogenní benzopyren, což je vlastně největší zlo neekologických kotlů," řekl. Podle Plíhala zatím celostátně přínos takzvaných kotlíkových dotací vyhodnocený nebyl, ale výměna 7000 kotlů v regionu musí být znát.

Plíhal nevidí problém v tom, že se dnes dlouho čeká na tepelná čerpadla. Lidé si mohou požádat, ale nemusí hned realizovat, řekl. Na dokončení výměny mají dva roky od uzavření smlouvy, které se budou podepisovat nejdříve na podzim. "Takže na ten termín na zákaz (starých) kotlů, který se vláda chystá prodloužit do 1. září 2024, by lidé měli čas," uvedla Lucie Hájková z krajského odboru životního prostředí. S prodloužením zatím souhlasila vláda, ale Sněmovna musí schválit novelu zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA