REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Oxid uhličitý je vynikající indikátor, ale někdy nestačí. V bytech mohou být ve vzduchu další zdraví škodlivé látky

V prostorách, kde pobývají lidé a zároveň se tu vaří, používají osvěžovače, čisticí prostředky apod. se může koncentrace škodlivých VOC látek vyšplhat nahoru velmi rychle, proto je důležité sledovat i koncentraci VOC, na které je čidlo CO2 „slepé“.
Oxid uhličitý je vynikající indikátor, ale někdy na to nestačí, zdroj foto Protronix
Zdroj: foto Protronix

Trendem současné doby je „otevřený prostor“ – obývací pokoj, kuchyňe, jídelna a třeba i pracovna v jednom společném prostoru. Vzduch se zde krásně mísí – jak znečištěný samotnými lidmi, tak také výpary a odéry z kuchyně.

V prostorách, kde pobývají lidé a zároveň se tu vaří (například samotný plynový sporák je velkým zdrojem znečištění vnitřního vzduchu), používají se různé vonné svíčky / osvěžovače, čisticí prostředky - v takovýchto prostorách se může koncentrace škodlivých VOC látek vyšplhat nahoru velmi rychle, proto je důležité sledovat i koncentraci VOC, na které je čidlo CO2 „slepé“. Je třeba zdůraznit, že digestoře jsou často nefunkční nebo cirkulační s neúčinnými filtry. Pak je o to důležitější větrat.

Nejde jen o obytné domy či byty

Existují i další prostory kde situace může být obdobná. Jaké? Co třeba tělocvičny, fit centra (a jiná sportoviště), ale třeba i šatny, ve kterých se střídá velké množství lidí. Ty vzduch třeba i nevydýchají, ale kvůli zvýšené fyzické zátěži značně znečistí VOC látkami (odéry). Může to být jen pot a třeba používání deodorantů. Tyto látky pak mohou mít negativní vliv na naše zdraví.

Dále to jsou prostory, kde se hojně využívají kontaktní desinfekční prostředky, které když vykonají svoji práci, skončí ve vzduchu a je tedy nutné tyto výpary detekovat a odvětrat, aby se předešlo jejich dlouhodobému vdechování.

Je to jednoduché – na vydýchaný vzduch tu máme čidlo CO2, na těkavé organické látky čidlo VOC. Proč si to ale nezjednodušit?

Měřte CO2 a VOC v jednom! Co Vám kombinované čidlo může nabídnout?

U čidla je možné navolit buď sloučený výstup anebo mít na dvou výstupech oddělené jednotlivé veličiny a pak podle toho efektivně řídit větrací nebo rekuperační jednotku.

Protronix s.r.o.

logo
Sídlo společnosti Protronix s.r.o.
Pardubická 177
53701 Chrudim

telefon: +420 702 003 988
zelená linka: +420 469 625 190
e-mail: obchod@cidla.cz

web: www.protronix.cz, www.cidla.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Norský plyn: EU a Norsko se dohodly na zvyšování dodávek do unijních zemí

Evropská unie a Norsko se dohodly na posílení spolupráce s cílem zvýšit dodávky norského plynu do členských zemí EU. Vyplývá to ze společného prohlášení zveřejněného po dnešní schůzce místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse s norským ministrem ropy a energetiky Terjem Aaslandem. Řada evropských zemí se nyní…

Vodní elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Animaflora PicsStock

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají. Všechny jsou v provozu, odstávky jsou zapříčiněny pouze dlouhodobými modernizacemi, jako třeba v případě druhého bloku elektrárny Slapy. ČEZ ale situaci sleduje, řekl to mluvčí firmy Martin Schreier. Vodní elektrárny ČEZ se na celkové výrobě z vodních…

REKLAMA